Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Posłowie AfD żądają uruchomienia Nord Stream 2. Scholz ostro krytykuje: „To partia rosyjska"

Tematem przewodnim środowej debaty w Bundestagu były kwestie energetyczne w Niemczech, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez Rosję. Kanclerz Olaf Scholz dość dosadnie zareagował na żądania posłów AfD i Lewicy, domagających się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2, nazywając AfD „partią rosyjską”.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Hans

„Twierdzę, że AfD to nie tylko prawicowa populistyczna partia, ale także partia rosyjska”

– skomentował Scholz wypowiedź posła AfD Steffena Kotre. Poseł AfD ocenił wcześniej sankcje wobec Rosji jako „bezużyteczne” i wzywał do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami. Do podobnego kroku namawiali także przedstawiciele Die Linke (Lewicy).

Niemcy odejdą od rosyjskiej ropy i gazu?

W trakcie środowej debaty w Bundestagu Scholz podkreśli także, że Niemcy nadal przygotowują się do rezygnacji z rosyjskiej ropy i gazu, budując niezbędną infrastrukturę: „Prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne Niemiec leży w interesie wszystkich obywateli” – stwierdził.

Rosja zapowiedziała ostatnio, że 11 lipca rozpocznie „prace konserwacyjne” rurociągu Nord Stream 1, co wielu obserwatorów uważa za pretekst do całkowitego „zakręcenia kurka” z gazem dla Niemiec.

Za alternatywę dla rosyjskiego gazu ziemnego uważa się skroplony gaz LNG, transportowany do Europy tankowcami, głównie z USA czy Kataru. W przeciwieństwie do innych krajów UE, Niemcy nie posiadają jeszcze terminalu umożliwiającego przyjmowanie LNG. Pierwszy taki terminal powstaje obecnie w Wilhelmshaven i powinien być gotowy do użytku pod koniec grudnia. Kolejny może powstać w Brunsbettel (Szlezwik-Holsztyn) na początku 2023 roku – poinformowało federalne ministerstwo gospodarki.

"Nikt nie wie, co zrobi Putin"

W związku z niepewną sytuacją rząd i parlament spodziewają się pracowitych tygodni, mimo przerwy wakacyjnej.

„Dlatego radzę kolegom z grupy, by byli łatwo dostępni. Nikt z nas nie wie, czy Putin całkowicie zakręci kurek z gazem, czy nie”

– powiedziała Katja Mast, przewodnicząca klubu parlamentarnego SPD, zapowiadając możliwość zwołania specjalnej sesji w sprawie niedoboru gazu. 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#AfD #Olaf Scholz #Niemcy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo