Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Szef Pentagonu: tworzymy siłę bojową, która pozwoli Ukraińcom na zmianę dynamiki na polu bitwy

Szef Pentagonu Lloyd Austin po 10. spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy przekazał, że tworzona jest siła bojowa , która pozwoli Ukraińcom na zmianę dynamiki na polu bitwy. Zwrócił ponadto uwagę, że Rosji "kończą się zdolności i sojusznicy". - "Ukraina jest zaopatrywana przez ponad 40 krajów. Tymczasem Rosja musi polegać na Iranie i Korei Północnej. Musi używać sprzętu pochodzącego z II wojny światowej. Więc Rosji kończy się sprzęt i kończą się jej przyjaciele - przekazał.

U.S. Secretary of Defense, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

- "Tworzymy siłę bojową do stopnia, który uważamy, że da im (Ukraińcom) szansę na zmianę dynamiki na polu bitwy w pewnym punkcie w przyszłości, kiedykolwiek będą chcieli to zrobić. Platformy, szkolenie, utrzymanie i logistyka, które dostarczamy, uczynią znaczącą różnicę"

- powiedział Austin na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami obrony z 51 krajów.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy straty ponoszone przez Ukrainę podczas obrony Bachmutu, mogą przeszkodzić Ukrainie w przeprowadzeniu wiosennej ofensywy.

Walka o Bachmut 

Jak ocenił, decyzja o tym, czy wycofać się z Bachmutu, należy do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i nawet jeśli zdecyduje się "zrepozycjonować" swoje siły, to nie będzie to oznaczać przegrania wojny.

- "To prawdopodobnie będzie oznaczać, że pozycjonuje się tak, by zachować przewagę"

- powiedział Austin.

Ogromna cena Rosji 

Występujący obok niego przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley stwierdził, że Rosja dokonuje skromnych postępów pod Bachmutem, ale płaci za to ogromną cenę. Zwrócił też uwagę na to, że stosowana przez Rosjan strategia "bezmyślnych frontalnych ataków" skutkuje potężnymi stratami, giną setki żołnierzy każdego dnia.

- "Fala za falą rosyjscy żołnierze są rzucani w chaos wojny, bez jakiejkolwiek zsynchronizowanej koordynacji"

- zauważył Milley.

Światowe wsparcie dla Ukrainy 

Wskazał też, że po roku wojny dla Władimira Putina powinno być oczywiste, że nie jest w stanie osiągnąć swoich celów poprzez jej kontynuację. O przewadze Ukrainy wspieranej przez Zachód mówił też Austin.

- "Ukraina jest zaopatrywana przez ponad 40 krajów. Tymczasem Rosja musi polegać na Iranie i Korei Północnej; musi używać sprzętu pochodzącego z II wojny światowej. Więc Rosji kończy się sprzęt i kończą się jej przyjaciele"

- oznajmił szef Pentagonu. Zapowiedział przy tym, że partnerzy Ukrainy będą w dalszym ciągu "głęboko sięgać po nowe donacje" sprzętu dla Ukrainy przez cały rok.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#LLoyd Austin #wojna #Ukraina #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

as
Wczytuję ocenę...
Wideo