Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Czy grozi nam wojna na szerszą skalę? Sekretarz generalny ONZ ostrzega: „Musimy się obudzić i zabrać do pracy”

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres w przemówieniu podsumowującym priorytety organizacji najbliższy rok mówił o poważnych wyzwaniach, z którymi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy musi mierzyć się ludzkość na całym świecie. „Wojna na Ukrainie, kryzys klimatyczny, skrajne ubóstwo... Rok 2023 rozpoczęliśmy, myśląc o zbieżności wyzwań, jakich nie widziano za naszego życia” – mówił. Przypomniał, że grupa naukowców, „monitorujących zegar zagłady również niedawno oszacowała, że ludzkość nigdy nie była tak blisko końca świata i teraz jest 90 sekund przed północą”, co powinno oznaczać, jego zdaniem, „włączenie się sygnału alarmowego”.

By Palácio do Planalto from Brasilia, Brasil - 20/09/2022 Abertura do Debate Geral da 77ª Sessão da Assembleia Geral das Nações Unidas (AGNU), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123205703

Widmo wojny na szerszą skalę

W miarę wzrostu ryzyka eskalacji na Ukrainie świat zmierza „z szeroko otwartymi oczami” w kierunku „wojny na szerszą skalę”.
- oświadczył w poniedziałek sekretarz generalny ONZ w przemówieniu, w którym przedstawił priorytety organizacji na rok 2023.

Guterres podkreślił, że że najważniejszym obecnie wyzwaniem jest wojna na Ukrainie.

Musimy się obudzić i zabrać do pracy. Perspektywy pokoju wciąż się kurczą. Ryzyko dalszej eskalacji i rzezi wciąż rośnie. […] Myślę, że świat nie podąża jak lunatyk w kierunku szerszej wojny, ale obawiam się, że tak naprawdę robi to z szeroko otwartymi oczami
 - mówił szef ONZ i podkreślił.

Jednocześnie zwrócił uwagę na inne niebezpieczne konflikty na świecie, jak ten między Izraelem a Palestyńczykami, sytuację w Afganistanie, Birmie, w Sahelu czy na Haiti.

Gdyby wszystkie kraje wypełniały swoje zobowiązania wynikające z Karty ONZ, prawo do pokoju byłoby zagwarantowane.
- mówił Guterres i podkreślił, że poszanowanie praw człowieka powinno znajdować się w centrum wszelkich wartości.

Długoterminowa strategia ONZ

Guterres potępił też brak "wizji strategicznej" i "zamiłowanie" decydentów politycznych oraz ekonomicznych do krótkoterminowych działań.

Następne wybory. Następny manewr polityczny, by utrzymać się przy władzy lub kursy akcji następnego dnia. To krótkoterminowe myślenie jest nie tylko głęboko nieodpowiedzialne, ale i niemoralne.
- powiedział Guterres.

Zwracając uwagę na potrzebę myślenia o przyszłych pokoleniach i ponowił apel o "radykalną transformację" globalnej architektury finansowej.

Coś jest zasadniczo nie tak z naszym systemem gospodarczym i finansowym.
- oznajmił, wskazując na wzrost ubóstwa i głodu, przepaść między bogatymi a biednymi czy ciężar zadłużenia krajów rozwijających się.

Bez fundamentalnych reform najbogatsze kraje i jednostki będą nadal gromadzić bogactwo, pozostawiając jedynie okruchy dla społeczności i krajów biednych.
- apelował.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#ONZ #Ukraina #wojna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo