Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Białoruś fabrykuje kłamstwa o Ukraińcach rozstrzeliwujących migrantów

Rozpowszechniane w internecie informacje o rzekomym "rozstrzelaniu migrantów" w strefie wykluczenia wokół elektrowni czarnobylskiej przy granicy z Białorusią to fejk - podała w środę ukraińska straż graniczna.

pixabay.com

Jak pisze ukraińska straż graniczna, w internecie zaczęło krążyć nagranie wykonane kamerą termowizyjną, na którym rzekomo widać rozstrzeliwanie grupy osób. Niektóre "zasoby" dopisują, że na nagraniu widać dokonane przez ukraińskich wojskowych albo strażników granicznych rozstrzeliwanie nielegalnych migrantów, którzy jakoby próbowali przedostać się na Ukrainę z Białorusi przez strefę wykluczenia wokół elektrowni czarnobylskiej.

Na nagraniu widać podpis "PRILUKI", a wideo rzekomo zostało nagrane 29 listopada - pisze straż w komunikacie. (Pryłuki to miasto w północnej części Ukrainy).

Straż graniczna zapewnia, że informacje te nie są zgodne z rzeczywistością. Jak dodano, dotychczas nie wykryto żadnych grup nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią, w tym w strefie wykluczenia.

Przypomniano, że kilka tygodni temu rozpowszechniany był fejk news o zatrzymaniu nielegalnych migrantów w strefie czarnobylskiej, który również sprostowano.

Strażnicy apelują do Ukraińców o nierozpowszechnianie informacji pochodzących z "fejkowych zasobów" i informacji, "które są wykorzystywane przez rosyjską propagandę".

Granica ukraińsko-białoruska ma długość ponad tysiąca kilometrów. Ok. 120 km przypada na strefę wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni atomowej. W obwodach graniczących z Białorusią trwają ćwiczenia w ramach operacji specjalnej "Polesie".

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#fake news #Białoruś #Ukraina #migranci

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo