Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kolejny dywizjon rakiet S-400 na Krymie

Siły zbrojne Rosji poinformowały dzisiaj o rozlokowaniu w miejscowości Dżankoj systemów rakietowych S-400 Triumf. Jest to - według oficjalnych informacji - czwarty dywizjon S-400 rozmieszczony przez Rosję na anektowanym w 2014 roku Półwyspie Krymskim.

S-400
By Vitaly V. Kuzmin - http://www.vitalykuzmin.net/Military/Rehearsal-in-Alabino-05April2017, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58002576

Służby prasowe Południowego Okręgu Wojskowego Rosji podały, że załogi S-400 rozpoczęły w Dżankoju służbę "w celu obrony przeciwlotniczej Krymu". Po rozlokowaniu baterii rozpoczęto "identyfikację i śledzenie celów" - głosi komunikat.

Rosyjska agencja TASS podała, że jest to czwarty dywizjon S-400 na Krymie i że poprzednie Rosja rozmieściła w Eupatorii we wrześniu br. i w Sewastopolu w styczniu br. Wcześniej, na przełomie 2016 i 2017 roku, Rosja informowała, że pułk rakietowy wyposażony w S-400 rozpoczął dyżur bojowy w Teodozji.

W minioną środę, trzy dni po incydencie morskim z Ukrainą w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, Rosja powiadomiła o zamiarze rozmieszczenia na Krymie dodatkowego dywizjonu S-400.

Szef służb prasowych Południowego Okręgu Wojskowego Rosji Wadim Astafjew powiedział dzisiaj, że zestawy S-400 pozostaną na Krymie w miejscach ich dyslokacji.

S-400 Triumf (w kodzie NATO - SA-21 Growler) stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO - SA-10C).

Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s - na dystansie do 60 kilometrów.

W niedzielę rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy ukraińskie niewielkie okręty wojenne w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Rosja oznajmiła, że okręty naruszyły jej granicę państwową. Zajęła jednostki i aresztowała ich załogi.

Ukraińskie okręty, które zmierzały z Odessy nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim, chciały przepłynąć pod mostem nad cieśniną, jednak nie dostały na to pozwolenia. Według władz w Kijowie atak Rosjan nastąpił na wodach neutralnych.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#S-400 #Rosja #Ukraina #Krym #Dżankoj

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo