Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Iran potwierdza negocjacje z USA ws. deeskalacji na Bliskim Wschodzie

Iran potwierdził doniesienia, że prowadzi w Omanie tajne negocjacje z USA na temat deeskalacji sytuacji na Bliskim Wschodzie - opisuje dziś dziennik "Le Figaro", powołując się na irańskie i amerykańskie media.

Flaga Iranu
flickr - flickr

Iran i Stany Zjednoczone nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Nieoficjalnie jednak jeszcze w ubiegłym tygodniu w Omanie toczyły się negocjacje między Teheranem a Waszyngtonem na temat "sposobów uniknięcia eskalacji ataków" na Bliskim Wschodzie - podała francuska gazeta.

Jak przekazała, informacje te potwierdziło przedstawicielstwo Iranu w ONZ w rozmowie z oficjalną irańską agencją prasową IRNA. Politycy doprecyzowali, że rozmowy to część "trwającego procesu" i "nie były pierwsze ani ostatnie". 

O irańsko-amerykańskich negocjacjach pisał pod koniec zeszłego tygodnia serwis informacyjny Axios, który ujawnił, że rozmowy z ramienia USA prowadzili doradca Białego Domu ds. Bliskiego Wschodu Brett McGurk oraz wysłannik Białego Domu ds. Iranu Abram Paley. Nie ujawniono, kto reprezentował Iran.

Jak zauważa "Le Figaro", rozmowy toczą się nieco ponad miesiąc po ataku Iranu na Izrael z 13 kwietnia w odwecie za zaatakowanie przez siły Izraela irańskiego konsulatu w Damaszku, gdzie zginęło kilku prominentnych irańskich wojskowych, w tym dwóch generałów. Waszyngton oskarża również Teheran o wspieranie jemeńskich rebeliantów Huti, którzy przeprowadzają ataki na statki na Morzu Czerwonym. 

Stany Zjednoczone nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Iranem od 1979 r.; w Teheranie są reprezentowane przez ambasadę Szwajcarii. W ostatnich latach pojawiały się jednak informacje, że oba kraje miały prowadzić pośrednie negocjacje - podobne do rozmów w Omanie - m.in. na temat wymiany więźniów, uwolnienia irańskich funduszy zablokowanych za granicą oraz środków mających na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Bliski Wschód #świat #Iran #USA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo