Na forum w dark webie wystawiono na sprzedaż około 3,2 miliona numerów telefonów i identyfikatorów użytkowników WhatsApp z Belgii. Może to prowadzić do zagrożeń związanych z cyberatakami, w tym oszustwami finansowymi – podał w czwartek portal Brussels Times.
Kradzież danych została wykryta przez Safeonweb - inicjatywę prowadzoną przez Belgijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa.
Dark web, w przeciwieństwie do „otwartej sieci”, anonimizuje adresy IP użytkowników internetu. Chociaż jest to korzystne dla tych, którzy chcą zataić swoją tożsamość w sieci ze względów prawnych, dark web jest siedliskiem nielegalnej działalności.
Jak poinformował Brussels Times, dane są kupowane i sprzedawane, a następnie wykorzystywane do atakowania osób za pomocą „smishingu”, czyli fałszywych wiadomości tekstowych (SMS) mających na celu oszukanie odbiorców, lub „vishingu”, innej formy phishingu przez połączenie telefoniczne.
Safeonweb wezwał użytkowników WhatsApp do zachowania czujności w przypadku połączeń lub wiadomości z nieznanych numerów. Nieoczekiwane prośby o informacje powinny być traktowane z podejrzliwością i nie należy udostępniać żadnych poufnych danych online.
W przypadku podejrzenia incydentu phishingu użytkownicy powinni skontaktować się ze swoim bankiem, aby zatrzymać wszelkie oszukańcze przelewy, a także poinformować policję.