Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

G7 nie odpuści Rosji. Będzie walka z omijaniem sankcji

Szefowie dyplomacji państw grupy G7 uzgodnili dziś zacieśnienie współpracy, by uniemożliwić Rosji omijanie sankcji gospodarczych, a także pozyskiwanie broni z innych państw do użycia w wojnie przeciwko Ukrainie. Informację przekazała agencja Kyodo.

Zdjęcie ilustracyjne
Dmitry Djouce CCA 2.0 via Wikipedia

Drugiego dnia trzydniowego spotkania w japońskim kurorcie Karuizawa przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, USA i UE potępili również zapowiedzi Władimira Putina dotyczące rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi.

Ministrowie potwierdzili swoje silne poparcie dla Ukrainy i zobowiązali się do „nasilenia, pełnej koordynacji i egzekwowania” karnych sankcji przeciwko Rosji – przekazało japońskie MSZ.

Szefowie dyplomacji zgodzili się też w sprawie „wzmocnienia koordynacji, by zapobiegać i reagować na omijanie sankcji, jak również na dostawy broni z krajów trzecich do Rosji” – dodano w komunikacie.

Przewodniczący spotkaniu szef MSZ Japonii Yoshimasa Hayashi oświadczył, że G7 chce zademonstrować „silną determinację”, by chronić międzynarodowy porządek oparty na praworządności.

„Będziemy stanowczo sprzeciwiać się wszelkim jednostronnym próbom zmiany statusu quo przy użyciu siły, w tym agresji Rosji przeciwko Ukrainie, jak również jej groźbom użycia broni jądrowej”

– powiedział Hayashi na początku spotkania.

Minister podkreślił przy tym wagę współpracy G7 z państwami Globalnego Południa, wiele z których zajmuje neutralne stanowisko wobec wojny na Ukrainie i nie nałożyło sankcji na Rosję. W tym kontekście agencja Kyodo wymienia jako przykład Indie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#G7 #sankcje #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo