Europol alarmuje: gangi przejmują porty

Gangi przemytników narkotyków coraz częściej infiltrują europejskie porty – alarmuje Europol. Przestępcy przekupują personel, do którego wprowadzają także własnych ludzi.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/housemind78

Europol, organizacja policyjna Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze, donosi w swoim raporcie, że trzy największe porty w Europie - Antwerpia, Rotterdam i Hamburg - są najczęściej infiltrowane przez przestępców. Gangi wykorzystują przede wszystkim transport kontenerowy do przemycania kokainy do krajów Unii Europejskiej. Przestępcy często łamią cyfrowe kody bezpieczeństwa używane do zamykania kontenerów, co pozwala im łatwo otwierać pojemniki i wyjmować z nich ukryte narkotyki.

Europol donosi, że gangi przekupywały urzędników portowych lub pracowników firm, do których kierowały swoich ludzi. Jednakże, jak informuje organizacja, mafie szukają teraz nowych sposobów działania, które wymagają zaangażowania mniejszej liczby osób. Przykładem jest tzw. infiltracja w stylu konia trojańskiego, polegająca na przemycaniu profesjonalnych „grup wydobywczych” na teren portu, które - według szacunków Europolu - pozyskują od 7 do 15 proc. wartości nielegalnego ładunku, często o wartości setek tysięcy dolarów.

Rocznie przez porty morskie w UE przepływa około 90 milionów kontenerów, zaledwie ułamek z nich jest jednak sprawdzany pod kątem przemytu.

Tylko w ubiegłym roku w dwóch głównych portach Rotterdamu w Holandii i Antwerpii w Belgii skonfiskowano rekordową liczbę około 200 ton kokainy. Według Europolu to tylko niewielka część rzeczywistej ilości przemycanych narkotyków.

 Źródło: Deutsche Welle

 

#przemytnicy #gang #Europol

JS
Wczytuję ocenę...
Komentarze (20)
Anonim 09.04.2023 01:22
Ale się z nimi chromolą. Jak żółw z jeżem.
Anonim 09.04.2023 00:34
Tak to już jest. Jak się swom nie płaci, to płacą im inni.
Anonim 08.04.2023 22:50
Postawić wojsko do ochrony portów na nogi. Ale to pod wodzą NATO. Bo innaczej czarno widzę!
Anonim 08.04.2023 19:40
Jak takie skorumpowane towarzystwo będzie zarządzać UE to nic się nie zmieni . Jak społeczeństwa będą kierować się ideologią lewicową to nic się nie zmieni . Agentura z państw byłych komunistyczny w porozumieniu z ich zwolennikami na zachodzie , mocno to tego się przyczynili do tej rozwiązłości i braku moralności . A ten brak moralności i uczciwości nic dobrego nie przyniesie .
jurek40 08.04.2023 17:51
Powinno być jak w Brazylii. Za złapanie na gorącym uczynku, wyrok i egzekucja chwasta na miejscu.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo