Upublicznił maile Clinton, wcześniej włamał się do Bundestagu. Jest nakaz aresztowania Dmitrija Badina

Niemieckie służby śledcze wydały międzynarodowy nakaz aresztowania Dmitrija Badina - Rosjanina, pracującego dla GRU. Oskarżono go o włamanie się do systemu teleinformatycznego Bundestagu w 2015 roku - podał w dzisiejszym wydaniu niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/ fbi.gov

Pięć lat po ataku hakerskim na systemy teleinformatyczne Bundestagu niemiecka Federalna Prokuratura Generalna uzyskała od Trybunału Sprawiedliwości międzynarodowy nakaz aresztowania Badina, który jest oskarżony o odegranie wiodącej roli w jego organizacji. O decyzji poinformowały we wtorek publiczne stacje WDR i NDR oraz dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, które wspólnie zajmowały się sprawą.

Długoletnie śledztwo wskazuje na udział Badina w działaniach jednostki Fancy Bear, która na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, na przestrzeni ostatnich lat dokonała szeregu cyberataków na systemy teleinformatyczne wielu państw. Rosjanin jest już poszukiwany przez amerykańskie służby. Federalne Biuro Śledcze (FBI) podejrzewa, że był on zaangażowany w uzyskanie, a następnie spowodowanie wycieku maili Hillary Clinton, kandydatki Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2016 r.

Niemiecka Federalna Policja Kryminalna (BKA) ustaliła, że Badin był też czołową postacią w ataku przeprowadzonym w kwietniu 2015 roku w Niemczech. Wówczas sprawcy wysłali grupie posłów Bundestagu fałszywy e-mail dotyczący konfliktu na wschodzie Ukrainy z adresu imitującego domenę Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Link podany w korespondencji, mający rzekomo prowadzić do raportu ONZ, po kliknięciu uruchamiał złośliwe oprogramowanie, umożliwiające sprawcom na przeniknięcie do systemu teleinformatycznego Bundestagu. W efekcie wykradziono 16 gigabajtów danych, w tym elektroniczną korespondencje wielu niemieckich posłów. Atak i wyciek danych został wykryty dopiero po kilku tygodniach.

„Sueddeutsche Zeitung” zdobycie dowodów i wydanie nakazu aresztowania nazywa „wielkim sukcesem prokuratury federalnej i BKA”. W dojściu do tożsamości sprawcy niemieckim śledczym pomogły informacje przekazane przez partnerów z USA i Holandii. Nakaz aresztowania został wydany na kilka tygodni przed terminem przedawnienia się przestępstwa.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Dmitrij Badin #GRU #Rosja #Niemcy #cyberatak #cyberbezpieczeństwo #bundestag

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo