Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Ameryka sprzeciwia się Nord Stream 2. Kongresmeni USA za nałożeniem sankcji na rosyjski gazociąg

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła rezolucję wzywającą rządy państw europejskich do przeciwstawienia się budowie Nord Stream 2. Kongresmeni zaapelowali do prezydenta Donalda Trumpa o nałożenie przez USA sankcji w związku z tą inwestycją i wsparcie w ten sposób europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Donald Trump
http://en.kremlin.ru

W uchwalonej rezolucji stwierdzono, że Nord Stream 2 to krok wstecz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i interesów Stanów Zjednoczonych. Izba wezwała europejskie rządy do odrzucenia projektu rosyjskiego gazociągu, a amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, aby wesprzeć Europę.

Kongresmeni podkreślili, że administracja USA powinna wspierać Europę poprzez politykę dywersyfikacji dostaw energetycznych surowców, by zmniejszać w ten sposób zależność państw UE od Federacji Rosyjskiej. W rezolucji zwrócono uwagę, że Rosja kontroluje prawie 40 proc. wszystkich dostaw gazu do Europy, a 11 europejskich państw w co najmniej 75 proc. swojego rocznego zaopatrzenia polega na gazie rosyjskim.

„Nord Stream 2 zwiększy rosyjską kontrolę nad europejskim rynkiem energetycznym, a geopolitycznym interesem Rosji w Nord Stream 2 jest poróżnienie europejskich państw i drastyczne ograniczenie transportu gazu przez istniejący ukraiński system przesyłowy”

– napisano w dokumencie. W tekście przywołano słowa Sandry Oudkirk z Biura ds. Zasobów Energii Departamentu Stanu USA, według której powstanie rosyjskiego gazociągu może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo narodowe niektórych z największych partnerów USA oraz samych Stanów Zjednoczonych.

Izba Reprezentantów opowiedziała się w rezolucji za nałożeniem przez USA sankcji w związku z Nord Stream 2, co przewiduje Ustawa o przeciwstawianiu się oponentom Ameryki poprzez sankcje (CAATSA) i wezwała prezydenta Donalda Trumpa do wykorzystania tych uprawnień.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#bezpieczeństwo #Europa #sankcje #Donald Trump #kongres #gazociąg #Nord Stream 2 #Rosja #USA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Jan Kamieniecki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo