Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Akt odwagi i pamięci. Na Syberii odnowiono i poświęcono upamiętnienie ofiar operacji polskiej NKWD

We wsi Białystok w obwodzie tomskim w Rosji odrestaurowano krzyż i tablice pamiątkowe z nazwiskami ofiar tzw. operacji polskiej NKWD – podaje portal Katolik.life. Dwa lata temu tzw. nieznani sprawcy zniszczyli memoriał, upamiętniający zamordowane ofiary stalinowskiego terroru w latach 1937-1938.

Pomnik ofiar stalinowskich represji w Białymstoku na Syberii
print screen - Katolik.life

Uroczystość poświęcenia odrestaurowanego krzyża i tablic z nazwiskami ofiar terroru odbyła się po uroczystej mszy świętej, którą odprawiono w miejscowym kościele pw. św. Antoniego w obecności mieszkańców wsi oraz pielgrzymów ze wspólnoty katolickiej Tomska. O sprawie napisało też Stowarzyszenie Memoriał.

W 2003 roku z inicjatywy mieszkańca syberyjskiego Białegostoku Wasilija Chanewicza we wsi wzniesiono pomnik poświęcony miejscowym mieszkańcom, którzy ucierpieli w latach wielkiego terroru i zginęli w czasie II wojny światowej. Upamiętnienie zwieńczone było czterometrowym krzyżem katolickim. Wieś została założona w 1898 roku przez katolików, przybyszy z Białorusi i Polski. Potomkowie założycieli Białegostoku oraz ich dzieci i wnuki także wyznają wiarę katolicką – czytamy.

Od tego czasu co roku w pobliżu tego pomnika mieszkańcy wsi organizowali uroczystości upamiętniające, składali wieńce. Jednak 11 listopada 2022 r., gdy Polska świętowała 104. rocznicę odzyskania niepodległości, tzw. nieznani sprawcy przepiłowali metalowy krzyż i zburzyli upamiętniające ofiary tablice. Na wniosek mieszkańców wsi miejscowa policja wszczęła wówczas sprawę karną, jednak sprawców nigdy nie udało się wykryć.

W ub.r. w dniu św. Antoniego z Padwy, wierni z katolickiej parafii w Tomsku odrestaurowali ścięty i skradziony przez wandali krzyż, a w br. z inicjatywy Wasilija Chanewicza, wykonane zostały nowe tablice z nazwiskami 100 ofiar represji: 93 mieszkańców Białegostoku i siedmiu księży katolickich, którzy przez lata posługiwali w miejscowym kościele. Wszyscy zostali rozstrzelani w latach 1937-1938 podczas tzw. Operacji Polskiej NKWD.

11 sierpnia 1937 r., szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz numer 00485 nakazujący "całkowitą likwidację polskich siatek szpiegowskich". Był to sygnał do rozpoczęcia operacji polskiej – gigantycznej akcji eksterminacji, przeprowadzonej przez sowieckie NKWD w latach 1937-38. W tym czasie aresztowano ponad 143 tys. osób. Co najmniej 111 tys. skazano na karę śmierci. Blisko 30 tys. Polaków zesłano do łagrów.

 

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Rosja #upamiętnienie #pomordowani Polacy #NKWD

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wideo