Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybierze dziś w tajnym głosowaniu pięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska jest jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG).
O niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa (RB) będzie się ubiegać pięć państw reprezentujących swoje regiony. Kadencja nowych niestałych członków Rady rozpocznie się 1 stycznia 2018 roku.
Pozostali kandydaci na niestałych członków RB to Kuwejt, który miałby zająć miejsce Japonii (Grupa Azji i Pacyfiku), Peru na miejsce Urugwaju (Grupa państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) oraz Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa, ubiegające się w Grupie Afrykańskiej o miejsca zwalniane przez Senegal i Egipt. Polska miałaby zastąpić Ukrainę w grupie EEG.
Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami, którzy posiadają prawo weta są Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostałych 10 członków RB Zgromadzenie Ogólne wyłania w głosowaniu na dwuletnie kadencje. Obowiązuje tzw. klucz regionalny.
Kandydaci starający się o niestałe członkostwo w RB muszą zdobyć poparcie dwóch trzecich państw należących do Zgromadzenia Ogólnego i uczestniczących w wyborach. Jeśli biorą w nim udział przedstawiciele wszystkich 193 państw ONZ musi to być 129 głosów.
Polska zgłosiła swoją kandydaturę do RB w roku 2009. Kampanię wyborczą prowadzi pod hasłem „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowanie”. Równolegle z polskim MSZ o uzyskanie dla Polski statusu członka Rady intensywnie zabiega Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#Polska #ONZ #Rada Bezpieczeństwa
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm