Jacek Międlar zatrzymany za kontakty z proputinowską Britain First

Były katolicki duchowny i narodowy aktywista Jacek Międlar został dziś rano zatrzymany na lotnisku Stansted w Londynie - poinformowały Polską Agencję Prasową źródła w brytyjskiej policji.

facebook.com
Były katolicki duchowny i narodowy aktywista Jacek Międlar został dziś rano zatrzymany na lotnisku Stansted w Londynie - poinformowały Polską Agencję Prasową źródła w brytyjskiej policji. Mężczyzna miał po południu wziąć udział w wiecu radykalnego ugrupowania Britain First. Ugrupowanie nie ukrywa swoich proputinowskich sympatii. 

Służby prasowe policji hrabstwa Essex, której podlega lotnisko w Stansted, odmówiły komentarza w sprawie. Sprawą zajmuje się brytyjska służba graniczna Border Force, która podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Home Office).

Sobotni wiec Britain First w Telford w pobliżu Birmingham był zapowiadany jako protest przeciwko domniemanemu problemowi molestowania dzieci przez członków lokalnej mniejszości muzułmańskiej i ukrywania tego faktu przez miejscowe władze. Zarzuty te zostały określone przez policję i władze miasta jako nieprawdziwe. Protest został także potępiony przez lokalną poseł Partii Konserwatywnej Lucy Allen, która w przeszłości zajmowała się problemem wykorzystywania seksualnego dzieci. Było to po tym, jak w 2013 roku siedmiu mężczyzn, głównie Brytyjczyków pakistańskiego pochodzenia, zostało skazanych na łączną karę ponad 50 lat więzienia za podobne przestępstwa popełnione w latach 2007-2009. 

Nie ma w Telford miejsca dla Britain First, a sympatycy tej partii nie są tutaj mile widziani. Jest całkowicie nieakceptowalne, aby osoby, chcące promować radykalnie prawicową, antymuzułmańską ideologię, próbowały wykorzystać debatę na tak wrażliwy temat dla swoich potrzeb

- podkreśliła Lucy Allen w rozmowie z lokalną gazetą „Shropshire Star”.

Britain First zasłynęło w przeszłości m.in. wprowadzaniem „chrześcijańskich patroli” w miejscowościach zamieszkanych przez mniejszość muzułmańską. W programie wyborczym podkreślono, że członkowie partii są „przeciwko doktrynie i religii islamu (...), która promuje nienawiść, przemoc i nietolerancję”, i chcą „ochronić ten kraj politycznie poprawnym multikulturalnym szaleństwem Unii Europejskiej”.

Mówi się o powiązaniach Britain First z Rosjanami. Na oficjalnej stronie ugrupowania zamieszczone są m.in. teksty wychwalające Władimira Putina. 

W kwietniu 2016 roku ks. Międlar odprawiał mszę świętą przy okazji obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Radykalno-Narodowego w Białymstoku. Jak podawały regionalne media, Międlar, który kilka miesięcy później przestał być duchownym, w kazaniu nazwał narodowo-katolicki radykalizm „chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski”. Po tych uroczystościach Międlar dostał od przełożonych całkowity zakaz wystąpień publicznych. Pod koniec września 2016 roku wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

 Źródło: polskieradio.pl,niezalezna.pl,facebook.com

 

#straż graniczna #mowa nienawiści #zatrzymanie #Londyn #Jacek Międlar

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo