Powraca dawny podział ról. Macron zastąpi Merkel

W Unii Europejskiej powraca dawny podział ról: Francja reprezentuje, a Niemcy organizują i płacą - komentuje  politykę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, szwajcarski dziennik

Kremlin.ru//creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en
W Unii Europejskiej powraca dawny podział ról: Francja reprezentuje, a Niemcy organizują i płacą - komentuje  politykę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung am Sonntag".

"Na razie nie wiadomo, czy Emmanuel Macron zrealizuje z powodzeniem swój program reform we Francji. Z pewnością można natomiast już teraz powiedzieć, że prezydent Francji posługuje się po mistrzowsku politycznymi symbolami na scenie międzynarodowej" - czytamy w "NZZ".

Macron wie, jak organizować pompatyczne przyjęcia państwowe, za pomocą których sygnalizuje swoim partnerom i sobie wielkość

- ocenia opiniotwórcza szwajcarska gazeta.

Zamiast "przewracania oczami i pouczeń", którymi podczas szczytu G20 w Hamburgu przyjęła prezydenta USA Donalda Trumpa kanclerz Niemiec Angela Merkel, Macron zorganizował 14 lipca w święto narodowe spektakularną defiladę wojskową zakończoną nocnym jedzeniem na Wieży Eiffla, połączoną z przyjaznymi słowami i poklepywaniem się po ramieniu.

Powstaje wrażenie, że to Macron stanie się dyplomatycznym liderem Unii Europejskiej i zastąpi w tej roli Merkel, która nie chciała tej funkcji. "Byłby to powrót do dawnej Unii: Francja, używając wielkich gestów, reprezentuje UE na zewnątrz, a Niemcy organizują strukturę wewnętrzną Wspólnoty i płacą" - konkluduje "NZZ"

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#UE #Macron #Merkel

mn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo