Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Wielki dzień dla Polski. Szef MSWiA: Jesteśmy gotowi na wizytę prezydenta Donalda Trumpa

To już dzisiaj – prezydent Donald Trump spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, weźmie udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza, a później wygłosi pierwsze w Europie przemówienie przy pomniku P

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
To już dzisiaj – prezydent Donald Trump spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, weźmie udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza, a później wygłosi pierwsze w Europie przemówienie przy pomniku Powstania Warszawskiego w Warszawie. Na pl. Krasińskich przed przemówieniem prezydenta USA będzie rozdawany najnowszy numer „Codziennej”.


Prezydent USA Donald Trump z liczącą 20 osób delegacją wylądował w Polsce w środowy wieczór. Wraz z żoną Melanią zatrzymał się w hotelu Marriott. Zapytaliśmy, czy w związku z tym hotel zostanie wyłączony z użytku. „Hotel działa normalnie i tyle mogę powiedzieć” – usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej. W mediach pojawiała się jednak informacja, że dla gości miały być wyłączone ostatnie piętro, na którym znajduje się apartament prezydencki, oraz piętro poniżej.

Oficjalna część wizyty rozpocznie się dzisiaj po godz. 9:00 w Zamku Królewskim. Prezydent USA spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Po krótkiej rozmowie wygłoszą oświadczenia do mediów, a następnie wezmą udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza. O godz. 10:30 spotkają się z kolei pierwsze damy – Melania Trump i Agata Kornhauser-Duda. O godz. 11:00 wezmą udział w warsztatach dla dzieci w Centrum Nauki Kopernik.

O godz. 13:00 Donald Trump wygłosi przemówienie przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich. „Pierwsze przemówienie prezydenta Donalda Trumpa w Europie to historyczne wydarzenie” – podkreśla organizator wydarzenia, ambasada USA. Na tych, którzy chcą wysłuchać przemówienia, czekają miejsca stojące oraz siedzące na trybunach, wokół placu rozmieszczone będą także telebimy. Bramki zostaną otwarte o godz. 10, a zamknięte ok. godz. 12. Ze względu na bezpieczeństwo przez bramki nie będzie można wnieść takich przedmiotów, jak: parasolki, termosy i kubki termiczne, rozkładane krzesła, jedzenie, szklane pojemniki, plecaki, tablice i banery (pełna lista na stronie ambasady).

Ci, którzy chcą uczestniczyć w tym szczególnym wydarzeniu w koszulce klubów „Gazety Polskiej”, mają jeszcze szansę na jej zakup. Koszulki sprzedawane będą dzisiaj od rana w siedzibie redakcji „Gazety Polskiej” przy ul. Filtrowej 63/43 w Warszawie (Ochota). Cena 25 zł.

Jak mówi nam minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, Polska jest gotowa na przyjęcie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. –

Przygotowania trwają już od dłuższego czasu, jednak z oczywistych względów ich szczegóły nie mogą być ujawniane opinii publicznej. Praca funkcjonariuszy zabezpieczających tego typu wydarzenia wymaga zaangażowania i poświęcenia, a jej efekty nie są widoczne dla postronnego obserwatora – mówi „Codziennej” Mariusz Błaszczak.

Jak podkreśla szef MSWiA, służby podległe ministerstwu, szczególnie Biuro Ochrony Rządu i policja, współpracują z amerykańską administracją i Secret Service i robią wszystko, by wizyta amerykańskiego prezydenta przebiegła bez żadnych zakłóceń.

– Polscy funkcjonariusze mają doświadczenie w zabezpieczaniu wizyt ważnych gości. Zdobyli je m.in. podczas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Obie te imprezy przebiegły bezpiecznie, zaś ich uczestnicy wyrażali się o polskich służbach z uznaniem i wdzięcznością – podkreśla minister.

Agnieszka Włodarska z komendy stołecznej podkreśla, że policjanci do tej wizyty przygotowują się od kilku tygodni.

– Podjęto wiele kroków, aby osoby przebywające w dniach 5–7 lipca br. w stolicy mogły czuć się bezpiecznie i aby były bezpieczne. Policjanci będą wykorzystywali doświadczenia zdobyte w trakcie wizyt innych głów państw w Warszawie oraz np. podczas szczytu NATO. Standardy te nie będą odbiegały od ram tego typu wydarzeń – mówi „Codziennej”. Koszty zabezpieczenia wizyty nie są jeszcze znane.

Donald Trump podczas wizyty w Warszawie ma się poruszać limuzyną Cadillac One zwaną także „Bestią”. Samochód dostarczono do Polski na pokładzie samolotu C-17 Globemaster. Zbudowano go według wymagań i specyfikacji Secret Ser­vice, jest zabezpieczony przed wybuchami, jest też kulo- i gazoodporny.

Wizyta prezydenta USA będzie się wiązała z licznymi utrudnieniami dla mieszkańców Warszawy. Już od środy część ulic była wyłączona z ruchu, na wielu obowiązuje zakaz parkowania. Dzisiaj do godz. 24 wyłączone z ruchu kołowego będą m.in. pl. Krasińskich, pl. Zamkowy, Senatorska (od ul. Miodowej do ul. Podwale), Podwale, Kapitulna, Miodowa, Długa (od ul. Barokowej do ul. Freta), a także Emilii Plater (od Al. Jerozolimskich do ul. Nowogrodzkiej) i część Wybrzeża Gdańskiego (pełna lista na stronie warszawskiego ratusza).

współpraca Lidia Lemaniak

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Andrzej Duda #Biały Dom #NATO #Polska #wizyta w Polsce #USA #Donald Trump

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Dorota Łomicka
Wczytuję ocenę...
Wideo