Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Fantastyczny konkurs Pucharu Świata! Rekord skoczni w Ruce! Podium Piotra Żyły! Dawid Kubacki nadal liderem

Piękne i dalekie skoki mogli podziwiać kibice w sobotnim konkursie Pucharu Świata w Ruce. Rekord skoczni ustanowił Słoweniec Anze Lanisek, który sięgnął również po zwycięstwo. Na podium stanął Piotr Żyła, który zajął trzecie miejsce. Żółty plastron lidera klasyfikacji generalnej zachował Dawid Kubacki, który był czwarty.

Piotr Żyła trzeci w fińskiej Ruce
fot. Tomasz Jędrzejowski / Gazeta Polska

Fińska Ruka nigdy nie była łaskawa dla polskich skoczków. Nie zdołali tam wygrać ani Adam Małysz, ani Kamil Stoch. Wydawało się, że polską niemoc na Rukatunturi (HS 142) przełamać zdoła lider Pucharu Świata - Dawid Kubacki. Na nieszczęście dla naszego medalisty olimpijskiego w doskonałej dyspozycji był w sobotę Anze Lanisek.

Rekordowy skok Laniska

Słoweniec wygrał kwalifikacje (Kubacki był drugi), a w pierwszej serii odpalił prawdziwą petardę. Lanisek szybował aż 149 metrów i poprawił dotychczasowy rekord skoczni należący do Stefana Krafta. Konkurencja była bez szans, chociaż pięknych prób nie brakowało, a na duże brawa zasłużył między innymi Piotr Żyła. "Wiewiór" lądowa na 143 metrze i na półmetku konkursu zajmował czwarte miejsce.

Kubacki (139,5 m) był po pierwszej serii szósty. Do finałowej rundy zakwalifikowali się także Kamil Stoch (135,5 m - 14 miejsce) oraz Paweł Wąsek (133,5 m - 26 lokata). 23-latek z Cieszyna w drugiej serii oddał również niezły skok (129 m), który pozwolił mu utrzymać miejsce w trzeciej dziesiątce. Spadek w klasyfikacji zaliczył natomiast Stoch - po skoku na odległość 131 m był ostatecznie 18.

Kubacki nadal liderem

Daleko za zieloną linię szybował w drugiej serii Kubacki. Pięknie wylądował na 139,5 m, objął prowadzenie w konkursie i był pewny utrzymania pozycji lidera Pucharu Świata. Pokonać Polaka nie zdołał Manuel Fettner (138,5 m), a na belce usiadł Piotr Żyła. Znów dobra prędkość na progu, mocne wybicie i piękny lot. 142 metry i łączna nota 300,7 punktu Polaka! Halvor Egner Granerud nie dał rady. Norweg nie doleciał do zielonej linii i Żyła - po raz dwudziesty w karierze - zapewnił sobie miejsce na podium!

Podium dla Żyły

Na górze zostali Stefan Kraft i Anze Lanisek. Austriak skoczył pięknie i daleko 144 metry. Dwa i pół metra bliżej lądował Słoweniec. Decydowała przewaga z pierwszej serii. Podium kolejno dla Laniska, Krafta oraz Żyły. Kubacki na czwartym miejscu.

Drugi konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Ruce w niedzielę. Pierwszą serię zaplanowano na godzinę 9, a poprzedzić ją mają kwalifikację, które rozpoczną się o 7:30 rano.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Piotr Żyła #Dawid Kubacki #Puchar Świata w skokach narciarskich #Ruka #Anze Lanisek ##skijumpingfamily

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Janusz Milewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo