Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Oto olimpijska lista zakazów dla Rosjan za doping. Długa i bardzo upokarzająca!

W Pjongczangu nie zobaczyliśmy i nie zobaczymy flagi Rosji. Nie usłyszymy też ich hymnu. To nie jedyne z zakazów, jakie dostali reprezentanci Federacji Rosyjskiej, którzy podczas igrzysk występują pod olimpijską flagą. Wszystko przez aferę dopingową sprzed czterech lat.

twitter.com/Olympics

Do udziału w igrzyskach w Pjongczangu zaproszono imiennie 169 Rosjan „bez historii dopingowych", którzy będą mogli startować jedynie pod flagą olimpijską. Wielu innych nie zostało dopuszczonych do startu.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił apelację 47 Rosjan od decyzji MKOl o wykluczeniu ich z igrzysk z Pjongczangu. W czwartek taką samą decyzję podjął odnośnie 13 innych odwołań sportowców i działaczy z tego kraju.

Arbitrzy CAS uznali, że proces opracowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) w celu ustalenia listy zaproszonych rosyjskich sportowców do występu jako Olimpijczycy z Rosji nie może być określany jako sankcja, ale raczej jako decyzja o kwalifikowalności. Chociaż Rosyjski Komitet Olimpijski został zawieszony, to MKOl postanowił zaoferować poszczególnym zawodnikom możliwość uczestnictwa w zimowych igrzyskach pod określonymi warunkami. Procedura ta miała zrównoważyć interesy MKOl związane z globalną walką z dopingiem i interes poszczególnych sportowców z Rosji

 - zaznaczono w komunikacie uzasadniającym decyzję CAS.

60 sportowców i działaczy zaskarżyło odmowę uczestnictwa w imprezie do CAS, który na czas igrzysk ma biuro w Pjongczangu. W grupie, która złożyła odwołania, znaleźli się m.in. sześciokrotny złoty medalista w short tracku Wiktor An (wcześniej reprezentujący Koreę Płd. jako Ahn Hyun-soo), panczeniści Paweł Kuliżnikow i Denis Juskow oraz biathloniści Irina Starych i Anton Szypulin.

Problemy "Sbornej" mają związek z wielokrotnym pogwałceniem kodeksu antydopingowego podczas igrzysk w Soczi przed czterema laty. W wyniku skandalu MKOl odebrał Rosjanom 13 medali, zdyskwalifikował ponad 40 sportowców i zawiesił Rosyjski Komitet Olimpijski.

Kary nałożone na sportowców Rosji to wynik złamania przez nich oraz trenerów przepisów antydopingowych podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku, oraz uczestnictwa w zorganizowanym dopingu w tym kraju.

Zakazów dla Rosjan w Pjongczangu jest sporo. Do tych sportowców wystosowano specjalny czterostronicowy dokument, który zawiera wytyczne udziału w igrzyskach.

Oto jakie wytyczne dostali:

  • Występują jako „Olimpijczycy z Rosji” – mogą korzystać tylko z oficjalnych strojów, bez reklam sponsorów.
  • Na igrzyskach startują pod olimpijską flagą.
  • W przypadku zdobycia medalu – nie usłyszą rosyjskiego hymnu, tylko melodię hymnu olimpijskiego.
  • W trakcie trwania całych igrzysk nie mogą mówić o sobie „Rosja”, ani używać skrótu „RUS”. Ta zasada dotyczy również wypowiedzi, wywiadów i wpisów w mediach społecznościowych.
  • Zakazane są ich symbole narodowe. W żadnej sferze publicznej nie mogą pokazywać flagi, godła, hymnu ani nawet barw narodowych. Za złamanie tego przepisu mogą zostać usunięci z igrzysk.

 Źródło: niezalezna.pl, sport.tvp.pl, PAP

 

#Pjongczang #Igrzyska Olimpijske #zimowe igrzyska #Rosja #doping #kara #zakaz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo