Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Wypadek w kopalni Sobieski - zginęły cztery osoby. Jaworzno w żałobie

Od dziś do 2 grudnia w Jaworznie potrwa żałoba w związku ze śmiercią 4 górników z kopalni "Sobieski", poinformował w mediach społecznościowych Paweł Silbert, prezydent miasta. W związku z tragedią władze spółki "Tauron Wydobycie", do której należy zakład w Jaworznie, zdecydowały, że uroczystości barbórkowe zaplanowane w tym roku zostają odwołane. Zostaną odprawione tylko msze święte.

Jaworzno w żałobie
Pixabay - Pixabay

Cztery osoby zginęły

Przypomnijmy do tragedii w Zakładzie Górniczym "Sobieski" w Jaworznie doszło wczoraj ok. 15.45, w pokładzie 209 na poziomie 500 metrów. W wypadku uczestniczyło 5 pracowników ZG "Sobieski" i jeden firmy zewnętrznej. W trakcie prac przy rurociągu podsadzkowym doszło prawdopodobnie do przemieszczenia trasy rurociągu, w wyniku czego 6 pracowników zostało poszkodowanych, a czterech z nich – wszyscy to pracownicy ZG "Sobieski", poniosło śmierć. Dwie pozostałe osoby wymagały hospitalizacji. Akcja ratownicza została zakończona o godz. 20.35. Ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku zajmują się organy nadzoru górniczego: Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, Państwowa Inspekcja Pracy oraz powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy. Sprawę bada też Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu. 

Minuta ciszy dla poszkodowanych

Na początku środowych obrad minutą ciszy pamięć ofiar wypadku w kopalni "Sobieski" w Jaworznie uczcił Sejm RP. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna ogłosił w mieście kilkudniową żałobę.

- Wtorek, 28 listopada 2023 roku to smutny dzień dla naszego miasta, dla jaworznian, a przede wszystkim dla Rodzin i Bliskich Ofiar tragicznego wypadku w Kopalni „Sobieski” - napisał w mediach społecznościowych Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Postanowiłem o ogłoszeniu żałoby w mieście od 29 listopada do 2 grudnia 2023 r. Uprzejmie proszę i apeluję o godne uczczenie pamięci ofiar tej tragedii. Zrezygnujmy w tym czasie z głośnych zabaw i wydarzeń. W tym czasie flagi miejskie będą opuszczone do połowy masztu. Jestem w kontakcie z zarządem kopalni, wyraziliśmy gotowość do otoczenia rodzin dodatkową opieką.

Smutna barbórka

Władze spółki "Tauron Wydobycie", do której należy ZG "Sobieski" w Jaworznie, zdecydowały, że uroczystości barbórkowe zaplanowane w tym roku zostają odwołane. Zostaną odprawione tylko msze święte.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo