Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Założyciel Bractwa Rycerskiego: rekonstruktorzy odtwarzają chwałę naszego narodu (FILM)

Za komuny  kustosza Leszka Ziąbkę wyprowadzała z kaliskiego muzeum milicja za kolportaż podziemnej prasy. W III RP założył wraz z młodymi ludźmi Bractwo Rycerskie, organizuje Jarmarki Archeologiczne, Biesiady Piastowskie, a także Weekendy Celtycko-Irlandzkie. - Większość rekonstruktorów to są ludzie z pasją, idealiści, a jeśli są idealistami, odtwarzają chwałę naszego narodu, to mają jednocześnie patriotyczny światopogląd – mówi Ziąbka. Zobacz organizowane przez niego działania rekonstrukcyjne i rozmowę z kultową postacią Kalisza w „Wywiadzie z chuliganem”!

Leszek Ziąbka
arch.

Wystarczy wybrać się na dowolne widowisko historyczne w Polsce z udziałem grup rekonstrukcyjnych, by przekonać się że ich uczestnicy, ale także osoby sprzedające historyczne pamiątki, mają niemal zawsze patriotyczne, antykomunistyczne i niepoprawne politycznie poglądy. Z tego powodu grupy te wyśmiewane bywają m. in. przez Gazetę Wyborczą.

Leszek Ziąbka – archeolog, muzealnik i założyciel Bractwa Rycerskiego, jest jednym z twórców działań grup rekonstrukcyjnych, których celem jest odradzanie patriotyzmu.

– Chcemy poprzez hobby uczyć Polaków historii. Takie pokazy powodują, że ludzie zaczynają się tym interesować, ma to wielki wpływ na ich świadomość historyczną. Działalność takich grup jak nasza daje możliwość wyjazdów, poznawania ludzi mających podobne zainteresowania

– powiedział w rozmowie z Piotrem Lisiewicz w „Wywiadzie z chuliganem”.

Ziąbka działa jednocześnie w Kaliskim Klubie Gazety Polskiej. Był jednym z organizatorów wywieszenia na budynku kaliskiego więzienia bannerów przedstawiających Żołnierzy Wyklętych oraz powstania w Kaliszu tablicy upamiętniającej ofiary Katynia i Smoleńska.

Jak działają rekonstruktorzy? Jak docierają do najmłodszych Polaków, do których nie ma szans dotrzeć nikt inny? Kim jest kultowa postać miasta Kalisza?

Rozmowa z Leszkiem Ziąbką poniżej (FILM):

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Wywiad z chuliganem #Piotr Lisiewicz #Leszek Ziąbka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Piotr Lisiewicz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo