Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Wyjątkowa nagroda dla polskiej wynalazczyni. To pierwszy raz w historii!

Wynalazczyni Olga Malinkiewicz, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła European Inventor Award, czyli wyróżnienie przyznawane przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Dziś podczas uroczystości na Malcie fizyczka odebrała nagrodę za technologię drukowania ogniw słonecznych na ultracienkich perowskitach.

Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców
@EPOorg - twitter.com

Dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektorka technologiczna firmy Saule Technologies, została wyróżniona wraz z zespołem w kategorii "małe i średnie przedsiębiorstwa" (SMEs). Pokonała konkurentów z Finlandii i Francji za sprawą „technologii energii słonecznej wykorzystującej opłacalne i przyjazne dla środowiska perowskitowe ogniwa słoneczne” – jak napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Olga Malinkiewicz jest wynalazczynią metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a firma Saule Technologies – pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła ich produkcję.

Czym jest European Inventor Award?

European Inventor Award to wyróżnienie przyznawane corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Laureatami są naukowcy i inżynierowie, których „wynalazki pomagają rozwijać technologię i znacząco polepszają jakość życia”.

Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym (Mediterranean Conference Centre) w Valletcie na Malcie.

Perowskity to duża grupa minerałów o sześciennej strukturze krystalicznej. Grupę tę nazwano od naturalnego minerału perowskitu – tytanianu (IV) wapnia CaTiO3. Minerał ten z kolei zyskał nazwę na cześć Lwa Pierowskiego, XIX-wiecznego rosyjskiego geologa. Ogniwa perowskitowe – uznawane przez wielu ekspertów za przyszłość fotowoltaiki – stanowią lżejsze, bardziej wydajne i tańsze materiały solarne niż powszechne stosowane obecnie ogniwa krzemowe.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Europa #nagroda #wynalazki #wydarzenie #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo