Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Solidarność przeciwko likwidacji IPN i przywróceniu esbeckich emerytur! Jest też inny apel do Hołowni

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjęła dziś stanowiska, w których sprzeciwiła się likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz przywróceniu przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. Zwrócono się też z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Piotr Duda, przewodniczący Solidarności
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

W Spale odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" X kadencji. Jednym z punktów obrad był wybór członków Prezydium. "Jesteśmy otwarci na dialog z każdym rządem, którym powstanie, ale nie może być tak, że w umowie koalicyjnej już nam się daje policzek, szczególnie działaczom, którzy walczyli o wolną Polskę, gdzie nie wpisuje się emerytur stażowych, a wpisuje się, że przywróci się przywileje byłym esbekom” – podkreślił przewodniczący Piotr Duda.

W przyjętym stanowisku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraziła „stanowczy sprzeciw wobec planów przywrócenia uprawnień emerytalnych z lat PRL dla byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, które są jednym z punktów umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy”.

Związkowcy zwrócili się również do tych posłów, którzy należą lub należeli kiedyś do Solidarności, przestrzegając ich, że głosowanie za przywróceniem przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom komunistycznego reżimu „byłoby jednoznaczne z odebraniem sobie prawa do powoływania się na etos Solidarności w swoim życiorysie”.

Sprzeciw wobec planów likwidacji IPN

Członkowie Komisji Krajowej w innym stanowisku napisali zaś, że powstanie z inicjatywy NSZZ "Solidarność” IPN „jest jednym z najważniejszych osiągnięć wolnej i suwerennej Polski w zakresie przywracania prawdziwej historii najnowszej, budowania świadomości społeczeństwa, czym był PRL i funkcjonujący w jego strukturach aparat represji, oraz narzędzie do oczyszczania życia publicznego z tajnych współpracowników tego reżimu”.

Zaznaczono, że "IPN wbrew krytyce z końca lat 90. nie stał się narzędziem walki politycznej i politycznego linczu”. 

Wręcz przeciwnie. IPN przez blisko ćwierćwiecze swojej działalności udowodnił, że jest instytucją rzetelną, merytoryczną i roztropną, a jego decyzje, opinie i wnioski mają gruntowną podstawę naukową i procesową. Dowodem tego jest ogromny dorobek wydawniczy, dokumentacyjny i procesowy

– czytamy w stanowisku "Solidarności".

Solidarność z apelem ws. emerytur stażowych

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność przyjęła też apel w sprawie projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Projekt, pod którym NSZZ Solidarność zebrał kilkaset tysięcy podpisów, miał już swoje pierwsze czytanie 14 grudnia 2021 roku, czyli w poprzedniej kadencji, i głosowały za jego dalszym procedowaniem niemal wszystkie opcje polityczne. Niestety od tego czasu akt ten zalega w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a prace nad nim zostały zamrożone

– wskazała Komisja.

Związkowcy przypomnieli, że ustawodawcze wnioski obywatelskie muszą być kontynuowane w kolejnej kadencji Sejmu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Solidarność #Piotr Duda #Sejm #emerytury esbeckie #IPN

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo