Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych o strefie euro: "Czy tego chcemy dla Polski?"

"Kraje strefy euro mają wyższe koszty obsługi długu publicznego, niższy wzrost gospodarczy, porównywalne oprocentowanie obligacji, niższe bezpieczeństwo finansów publicznych i bałagan w finansach krajowych" - mówił podczas zjazdu Klubów Gazety Polskiej prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. To było krótkie, ale niezwykle mocne wystąpienie!

Marek Dietl
Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska

W Spale rozpoczął się Zjazd Klubów Gazety Polskiej. Podczas pierwszego dnia odbyło się wiele interesujących paneli, a jeden z nich dotyczył finansów.  Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, postanowił przedstawić klubowiczom argumenty... za przyjęciem strefy euro. Konkretnie: jakie argumenty mają zwolennicy euro i jak odnosi się to do faktów.

- Kraje, które są w Unii Europejskiej, ale nie są w strefie euro statystycznie rosną szybciej - wskazywał Dietl, rozprawiając się z kolejnym euro-mitem.

Prezes GPW posiłkował się twardymi danymi i wykresami. Na przykład tezę, że "euro zwiększy bezpieczeństwo finansowe Polski" obalił danymi relacji koszty obsługi długu do PKB. 

- Aktualnie bezpieczniejsze w sensie finansowym są kraje, które nie są w strefie euro - zaznaczył. 

"Euro zwiększy dyscyplinę finansów publicznych" - to kolejny argument przedstawiany przez euroentuzjastów. Czyżby kraje ze strefy euro były mniej zadłużone (procent PKB)? Nic z tych rzeczy! - Kraje strefy euro są dużo bardziej zadłużone - wskazywał Dietl.

Kraje strefy euro mają wyższe koszty obsługi długu publicznego, niższy wzrost gospodarczy, porównywalne oprocentowanie obligacji, niższe bezpieczeństwo finansów publicznych i bałagan w finansach krajowych. Czy tego chcemy dla Polski?

– zakończył.

Partnerzy Zjazdu Klubów "GP" fot /  Niezalezna.pl

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#strefa euro #Giełda Papierów Wartościowych

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo