"Wielki sukces obecnego polskiego rządu". Szef MSWiA o stanowisku Tuska ws. relokacji

To jest wielki sukces obecnego polskiego rządu - ocenił w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komentując słowa szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który powiedział, że nie widzi przyszłości dla projektu relokacji uchodźców.

Donald Tusk
flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, podczas którego przywódcy będą rozmawiać m.in. o migracji.

- W najbliższych kilkunastu tygodniach musimy przeciąć tych kilka węzłów gordyjskich. Do nich należy m.in. kwestia przymusowej relokacji. Tutaj nie widzę jakiejś specjalnej przyszłości dla tego projektu

 - powiedział Tusk w przeddzień unijnego szczytu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk mówi o relokacjach

Szef MSWiA, pytany o te słowa, powiedział w TVP Info, że jest to "wielki sukces obecnego polskiego rządu".

- Gdyby rząd koalicji PO-PSL inaczej zachował się we wrześniu 2015 roku, to pewnie i kłopotu by nie było. Gdyby w wyborach w 2015 roku nie wygrało PiS, to przecież wszyscy doskonale wiemy, że nasi poprzednicy bardzo byli gorliwi w wykonywaniu poleceń płynących z UE, nawet kosztem bezpieczeństwa Polski. Mielibyśmy już 12 tys. emigrantów z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki nazywanych uchodźcami

 - powiedział Błaszczak.

W jego ocenie, kryzys migracyjny został spowodowany przez nieodpowiedzialne działania niektórych liderów państw europejskich, np. kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

- Chodzi o zmianę polityki. Niewątpliwie polski głos został usłyszany

 - powiedział Błaszczak.

We wrześniu wygasła decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch. Polska odmówiła, podobnie jak Węgry, przyjmowania w jej ramach uchodźców. KE wszczęła wobec tych dwóch państw oraz Czech, które przyjęły ich bardzo niewielką liczbę, procedurę o naruszenie prawa UE. Sprawa nie została jednak jeszcze skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Donald Tusk #relokacja #Mariusz Błaszczak #MSWiA

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo