Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Uwaga! Nadchodzi załamanie pogody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Ponadto w trzech województwach południowej Polski obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.

12019; pixabay.com / Creative Commons CC0

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim (z wyłączeniem powiatów południowo-wschodnich), wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich), łódzkim, świętokrzyskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim i małopolskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje na Twitterze, wiatr podczas burz może dochodzić do 90 km/h, a opady do 40 mm.

Dzisiaj w wielu regionach w Polsce może być burzowo. #IMGW wydał ostrzeżenia dla 11 województw przed burzami z gradem (1. stopnia). #Wiatr podczas burz do 90 km/h, a opady do 40 mm. Uważajcie!#pogoda #burze pic.twitter.com/sPpaRoZOAg

— RCB (@RCB_RP) 24 sierpnia 2018

Dla województw: opolskiego (oprócz powiatów zachodnich), północnej części woj. śląskiego i północno-zachodniej części woj. małopolskiego wydano również alerty drugiego stopnia przed upałem. Prognozowana temperatura maksymalna będzie wynosić od 28 do 32 stopni w dzień, a od 16 do 19 stopni w nocy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RCB informuje również, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#IMGW #burze #grad #pogoda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo