Urzędnik HGW rozwiązał Marsz Powstania Warszawskiego. A w pobliżu byli Obywatele RP

Dziękuję wszystkim uczestnikom marszu, że nie dali się sprowokować po niezrozumiałej decyzji prezydent Warszawy - napisał na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński. Wcześniej podkreślił, że decyzję o rozwiązaniu Marszu Powstania Warszawskiego przyjmuje z takim samym oburzeniem, jak jego uczestnicy. Na trasie przemarszu pojawili się też Obywatele RP ze swoim liderem Pawłem Kasprzakiem.

Niezależna.pl

Marsz, który miał uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczął się od stołecznego ronda Dmowskiego. Jego uczestnicy mieli przejść Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na pl. Zamkowy. Przy rondzie de Gaulle'a kordon policji zablokował przemarsz. Jak poinformował Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji, przedstawiciel urzędu miasta dysponujący pełnomocnictwami prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zdecydował o jego rozwiązaniu.

Powód?

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk wskazał, że stołeczni urzędnicy byli na miejscu zgromadzenia i w ich ocenie dochodziło tam do przekroczenia przepisów. Zaznaczył też, że "organizatorzy przemarszu byli o tym informowani, tak, aby zapanowali nad członkami zgromadzenia, ale to nie przynosiło skutku". Zdaniem obecnych tam urzędników, wśród uczestników marszu można było dostrzec m.in. symbole celtyckie i "rzeczy, które wprost nawiązują do organizacji propagujących niedozwolone treści". Milczarczyk dodał też, że pełna dokumentacja odnośnie odwołania marszu będzie przygotowana "na dniach".

Na trasie przemarszu pojawili się też - a jakże - Obywatele RP.

Na szczęście udało się uniknąć prowokacji.

Dziękuję wszystkim uczestnikom Marszu, że nie dali się sprowokować po niezrozumiałej decyzji #HGW Obecnie uczestnicy spokojnie przemieszczają się na Plac Zamkowy. Zadaniem @PolskaPolicja jest zapewnienie bezpieczeństwa, a nie uniemożliwianie spokojnego oddania hołdu Powstańcom

- napisał na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński.

Minister potwierdził też, że powodem rozwiązania marszu była koszulka jednego z uczestników z sierpem i młotem.

Potwierdzam, że powodem rozwiązania przez #HGW Marszu była koszulka jednego z uczestników z sierpem i młotem. Takie uzasadnienie otrzymała @PolskaPolicja od przedstawiciela ratusza. Powód moim zdaniem "totalnie od "czapy". Mam nadzieję, że nie chodziło o wywołanie kolejnej awantury

- napisał Brudziński.

Z kolei na swoim koncie na Twitterze policja podała, że funkcjonariusze "zostali poinformowani przez przedstawiciela ratusza o rozwiązaniu zgromadzenia i zgodnie z prawem musieli poinformować uczestników o tej decyzji".

W naszej ocenie marsz przebiegał spokojnie - nie odnotowaliśmy poważnych zdarzeń

- podkreślono.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

 

#HGW #Warszawa #Marsz Powstania Warszawskiego

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo