Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Uroczystości na "Łączce". "Nie ustaniemy w poszukiwaniach"

Dziś na "Łączce" - Kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach - odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Państwo polskie nie ustanie w poszukiwaniach, ustaleniu miejsc pochówku i upamiętnieniu tych, którzy w bestialski sposób przez reżim komunistyczny zostali zamordowani - mówił minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Ministerstwo Obrony Narodowej - Twitter.com

Szef MON wraz z dowódcami Wojska Polskiego oraz przedstawiciel prezydenta RP złożyli w piątek kwiaty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze "Ł", tzw. "Łączce", gdzie w latach 1945-1956 w masowych grobach potajemnie pogrzebano więźniów zamordowanych przez funkcjonariuszy komunistycznych organów bezpieczeństwa.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że na warszawskich Powązkach od 12 lat są prowadzone badania, odkrywane są kolejne miejsca pochówku, "pogrzebania, a może czasem bestialskiego wrzucenia do grobu straconych - bardzo często metodą katyńską, czyli strzałem w potylicę z bliskiej odległości, ze skrępowanymi niejednokrotnie rękami". "Pamiętamy o żołnierzach, patriotach, którzy po zakończeniu II wojny światowej, wierząc w wolność, niepodległość, niezawisłość, dążyli do pełni suwerenności państwa polskiego" - zaznaczył wicepremier.

"To są setki ofiar, które są pochowane dziś w godnych miejscach, z imieniem i nazwiskiem, na warszawskich Powązkach, ale jest też wiele miejsc, które wciąż wymagają badań archeologicznych, antropologicznych, genetycznych. Te badania od kilkunastu lat są prowadzone, przebadano ok. pół tysiąca takich miejsc w Polsce. Zidentyfikowano setki ofiar, ale wciąż nie zidentyfikowano gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", płk. Witolda Pileckiego"

– wskazał szef MON.

Zapewnił, że państwo polskie nie ustanie w poszukiwaniach, ustaleniu miejsc pochówku i upamiętnieniu tych, którzy w bestialski sposób przez reżim komunistyczny zostali zamordowani.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 r. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
dm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo