Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ukraina na drodze do UE? Prezydent Duda: drzwi do Unii Europejskiej muszą pozostawać otwarte 

Drzwi do Unii Europejskiej muszą pozostawać otwarte; my Ukrainę na drodze do Unii zdecydowanie wspieramy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wspólnego wywiadu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent we wspólnym wywiadzie dla TVP oraz telewizji Ukraina 24 zaznaczył, że Polska nie zapomina o swoich pobratymcach, z którymi dzieliła trudny los bycia za żelazną kurtyną, którzy - mówił - do tej prawdziwej demokracji, do tego, żeby być częścią tej prawdziwej demokracji, do tego by być częścią Zachodniej Europy dążą.

Dlatego zawsze, na każdym forum międzynarodowym powtarzam: drzwi do Unii Europejskiej muszą pozostawać otwarte. Państwa, które do Unii Europejskiej chcą wejść, muszą mieć tę perspektywę, że zostaną do tej wielkiej wspólnoty przyjęte. Ukraina do niej dąży, a my Ukrainę na tej drodze zdecydowanie wspieramy. Także wyrazem tego jest moja wizyta.
- podkreślił prezydent Duda.

Zełenski mówił z kolei, że na drodze do Unii Europejskiej „jest wiele pasów”. 

Kraj musi zrobić wiele kroków, aby zostać członkiem UE, zwłaszcza w dziedzinie zwalczania korupcji, tworzenia odpowiedniego, atrakcyjnego klimatu inwestycyjnego i infrastruktury. Tę ostatnio my starannie rozbudowujemy. W tym roku wybudowaliśmy ok. 6 tys. km dróg.
- poinformował.

Podkreślił, że najważniejszą rzeczą jest jednak to, że Ukraińcy mentalnie są Europejczykami. 


W 2014 r., kiedy Rosja napadła na Ukrainę, doszło do głębokiego złamania prawa międzynarodowego. Wojna zakończy się wtedy, kiedy Ukraina odzyska pełną kontrolę nad swoimi granicam
- powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wspólnego wywiadu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Duda podczas wspólnego wywiadu dla TVP oraz telewizji Ukraina 24 został zapytany o to, co Warszawa może zaproponować ws. wojny w Donbasie.

Przede wszystkim nieustannie podkreślam na każdym forum międzynarodowym, na którym jestem, że zostało złamane prawo międzynarodowe. W 2014 roku, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, kiedy zaczęła się okupacja Krymu, kiedy zaczęła się de facto okupacja okręgu ługańskiego, okręgu donieckiego doszło do głębokiego złamania prawa międzynarodowego, które cały czas jest kontynuowane, tzn. prymat prawa międzynarodowego w tym zakresie nie został przywrócony. I to trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć.
- mówił prezydent.

Zaznaczył, że "wojna, którą Rosja de facto wypowiedziała Ukrainie zakończy się wtedy, kiedy Ukraina odzyska pełną kontrolę nad swoimi prawnymi granicami, czyli odzyska w całości Krym, odzyska w całości kontrolę nad okręgiem ługańskim i donieckim".

To jest dzisiaj podstawowy warunek i twardo tego powinna domagać się cała społeczność międzynarodowa. Oczywiście są wdrożone sankcje wobec Rosji, ale od tych sankcji absolutnie nie wolno odstąpić. Trzeba na każdym kroku to powtarzać - nie wolno relatywizować sytuacji, nie wolno dopuścić do tego, żeby powstał tutaj, w naszej części Europy, swoisty zamrożony konflikt, bo to są sytuacje, które mogą ciągnąć się latami i wiecznie są ogniskiem wojny.
- mówił prezydent Andrzej Duda.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Unia Europejska #Ukraina #Wołodymyr Zełenski #Andrzej Duda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo