Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Kto chce wywrócić stolik ws. KPO? Szynkowski vel Sęk: Docierają sygnały o próbach wielu kontaktów z KE

Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich, przyznał, że docierają do niego sygnały o "próbach wielu kontaktów z Komisją Europejską, zmierzających do tego, aby zakwestionować przyjęty kompromis" w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Dodał, że aby złożyć wniosek o płatność, potrzebne jest doprowadzenie to etapu finalnego nowelizacji ustawy o SN oraz przyjęcie ustawy wiatrakowej.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Szymon Szynkowski vel Sęk był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o kwestię ustawy wiatrakowej w kontekście wypełnienia tzw. kamieni milowych.

- Formalnie nie jest to superkamień milowy, ale w istocie zapisy tam zawarte, jak i konsekwencja dochodzenia do ich realizacji przez KE sprawiają, że jest to ważny kamień milowy. Bez przyjęcia ustawy wiatrakowej trudno sobie wyobrazić możliwość pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez Komisję Europejską o płatność. W tym sensie jest to istotny kamień milowy do wypełnienia

- mówił minister.

Polityk poinformował, że "fundamentalnych kamieni milowych" jest ponad 20.

- One dotyczą spraw horyzontalnych, m.in. tematy dotyczące wymiaru sprawiedliwości wchodzą w ten zakres; tutaj jesteśmy bliscy, mam nadzieję, pozytywnego rozwiązania - zaznaczył.

Jak dodał, w tym kontekście Polsce pozostały do spełnienia dwa istotne warunki: przyjęcie ustawy o SN oraz przyjęcie ustawy wiatrakowej.

- Jeżeli te kwestie będą blisko etapu finalnego, to będzie przestrzeń do tego, żeby taki wniosek (o płatność) składać

 - mówił Szynkowski vel Sęk.

Był też pytany, jakie są dopuszczalne w poprawki senackie do nowelizacji ustawy o SN, aby "nie wywrócić" kompromisu z Brukselą.

- Składanie każdej istnej, esencjonalnej poprawki stwarza ryzyko, że przedłuży się procedura pozyskiwania środków z KPO, bo przedłużą się rozmowy z Komisją Europejską. A jeśli to będzie poprawka bardzo daleko idąca, to ten kompromis może się załamać. Dlatego ja zniechęcam do tego, żeby składać daleko idące poprawki

 - powiedział minister.

Szynkowski vel Sęk stwierdził, że docierają do rządu sygnały o "próbach wielu kontaktów z Komisją Europejską, zmierzających do tego, aby zakwestionować przyjęty kompromis".

-  Jestem tym zażenowany, to nie wynika z troski, tylko z chęci szukania dziury w całym i nasypania piachu w tryby rządowi w tej sprawie. To bardzo niedobrze, to nie przeszkadzanie rządowi, ale Polsce w uzyskaniu środków, te środki nie są dla rządu, tylko na projekty dla Polaków - dodał.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Polskie Radio

 

#kompromis #UE #Szymon Szynkowski vel Sęk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo