Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Tusk chciał szybkiego procesu w sprawie Nowaka. Teraz szybkie procedowanie - powodem próby wyłączenia sędzi

Donald Tusk latem 2021 r. domagał się szybkiego procesu Sławomira Nowaka, oskarżonego o korupcję i kierowanie grupą przestępczą byłego ministra. Co stoi na przeszkodzie, żeby jutro zaczął się proces Sławomira Nowaka? - pytał wówczas Tusk. Teraz obrońcy oskarżonych w tej sprawie domagają się wyłączenia sędzi Iwony Szymańskiej. Według tych prawników na sędzię mogą być wywierane naciski na... jak najszybsze prowadzenie sprawy.

Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Sławomir Nowak, były minister transportu w rządzie Donalda Tuska i szef jego kancelarii jako premiera, został w 2020 r. zatrzymany w związku z aferą korupcyjną z czasów, gdy był on szefem ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor.

Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla byłego ministra. Za kratkami Nowak spędził dziewięć miesięcy, do kwietnia 2021 r., gdy opuścił areszt po wpłaceniu 1 mln złotych kaucji.

O jego uwolnienie z aresztu i jak najszybszy proces apelował obecny lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. 

W kwietniu 2021 r. Tusk mówił o Nowaku jako o więźniu "de facto politycznym".

- Nie oceniam merytorycznie działań prokuratury i sądu, nie mam wiedzy, ale wydaje mi się, że zasługuje na sprawiedliwy proces przed niezależnym sądem. (...) A to, co słychać, to słychać przede wszystkim spekulacje i plotki, że przetrzymywany jest w areszcie po to, by złamać go i zmusić do składania jakichś politycznych zeznań. Chcę wyraźnie podkreślić, że to czyni z niego de facto więźnia politycznego

- mówił wówczas Tusk.

W lipcu, gdy już Nowak był na wolności, Tusk domagał się szybkiego procesu. 

- Prawdziwe pytanie dotyczące tej sprawy brzmi: co takiego się dzieje, co takiego chcecie ukryć, żeby Sławomir Nowak nie mógł publicznie i otwarcie powiedzieć, jak wygląda to śledztwo, jak wygląda oskarżenie i jak wygląda prawda. W czym jest problem? Co stoi na przeszkodzie, żeby jutro zaczął się proces Sławomira Nowaka?

- mówił lider PO w lipcu 2021 r.

W grudniu 2021 r. Sławomir Nowak został oskarżony o popełnienie 17 przestępstw o charakterze kryminalnym, w tym założenie oraz kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym, zajmującą się popełnianiem przestępstw korupcyjnych i płatną protekcją. Według prokuratury Nowak jako szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrawtodor miał żądać i przyjmować korzyści majątkowe oraz obietnice takich korzyści w kwocie ponad 6,1 mln zł. W zamian miał wspierać określone podmioty w postępowaniach o udzielenie i realizację zamówień publicznych związanych z remontem dróg na Ukrainie. Byłego ministra oskarżono również o pranie brudnych pieniędzy. Chodzi o blisko 8 mln zł. Oskarżenie dotyczy też okresu, kiedy Nowak pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska oraz ministra transportu i gospodarki morskiej. Według śledczych polityk miał przyjąć co najmniej 320 tys. zł łapówek w zamian za pomoc w uzyskaniu intratnych stanowisk i kontraktów w państwowych spółkach. Jest też skarżony o przyjęcie 760 tys. zł łapówki za zorganizowanie spotkania przedstawicieli spółki deweloperskiej z władzami miasta Gdańska. Obok Nowaka - w sprawie oskarżonych jest 14 osób.

Choć Tusk domagał się jak najszybszego procesu, to wczorajsze posiedzenie organizacyjne w Sądzie Okręgowym w Warszawie w sprawie Nowaka pokazało nieco inną postawę pełnomocników byłego ministra. Zadaniem posiedzenia było wyznaczenie terminów rozpraw, jednak do takich ustaleń nie doszło - przede wszystkim za sprawą wniosku mecenas Marty Lech, obrończyni jednego z oskarżonych, Grzegorza W. Adwokat wniosła o wyłączenie sędzi Iwony Szymańskiej od rozpatrywania tej sprawy, uzasadniając to m.in. naciskami, którym w tej sprawie poddawana może być sędzia.

Według obrony "presja na szybkie rozpatrywanie sprawy przez sędzię Szymańską i prośba o raporty z procesu są bezprawną próbą nacisków uzasadniającą wyłączenie tej sędzi".

Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, pierwotnie termin posiedzenia organizacyjnego sędzia Szymańska wyznaczyła na koniec marca br. Jednak w związku z pismem z sądu apelacyjnego, przełożony tej sędzi zobowiązał ją pisemnie do "niezwłocznej zmiany terminu posiedzenia wstępnego, tak aby miał miejsce najpóźniej do końca stycznia". Przełożony ponaglił także sędzię, zalecając, aby rozprawy w tym procesie odbywały się nie rzadziej niż raz w miesiącu. W konsekwencji sędzia Szymańska przyspieszyła ten termin o dwa miesiące.

Wniosek o wyłącznie sędzi ma niezwłocznie rozpatrzeć inny sędzia stołecznego sądu okręgowego.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mn
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo