Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Trwa szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

Od oficjalnego powitania przez prezydentów Polski i Rumunii Andrzeja Dudę i Klausa Iohannisa rozpoczął się szczyt tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. Spotkanie przywódców dziewięciu państw wschodniej flanki NATO zakończy przyjęcie wspólnej deklaracji.

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Dzisiejsze spotkanie jest drugim szczytem Bukaresztańskiej Dziewiątki; pierwszy odbył się w listopadzie 2015 r. w Bukareszcie. Wezmą w nim udział prezydenci Polski i Rumunii - jako współgospodarze szczytu - oraz prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Bułgarii i przewodniczący parlamentu Czech.

- Wszystkie dziewięć państw wschodniej flanki NATO spotyka się w Warszawie. To drugie takie spotkanie. Pierwsze, które odbyło się z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii, poprzedzało warszawski szczyt NATO - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, tym razem przywódcy spotykają się na miesiąc przed brukselskim szczytem Sojuszu, by zademonstrować wolę wspólnego działania jako wschodnia flanka NATO oraz żeby "podkreślić rolę wschodniej flanki i jej wkład w bezpieczeństwo całego Sojuszu".

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że ważnym elementem szczytu będzie przyjęcie wspólnej deklaracji, która będzie wkładem wschodniej flanki do postanowień szczytu brukselskiego.

- Deklaracja będzie mówiła o naszej percepcji zagrożeń i o naszym wkładzie w sojusznicze bezpieczeństwo, a także o naszym przywiązaniu do polityki otwartych drzwi Sojuszu – powiedział Szczerski.

Po ceremonii powitania przywódcy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki wezmą udział, w Pałacu Prezydenckim, w debacie zatytułowanej "Warszawa Plus: przeniesienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO na wyższy poziom" ("Warsaw Plus: bringing the security of NATO’s Eastern flank to the next level". Po zakończeniu dyskusji prezydenci Polski i Rumunii spotkają się z mediami.

Kolejna sesja dyskusyjna z udziałem przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki zatytułowana "Wojskowe wyzwania, wspólne odpowiedzi" odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wieczorem, w Belwederze, przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO wezmą udział w uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości. Z kolei w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich wysłuchają koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Warszawa #Bukaresztańska Dziewiątka #przywódcy #flanka wschodnia NATO

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo