Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

"Tak rozległej i agresywnej cenzury jeszcze nie było". Sakiewicz o kneblowaniu dziennikarza ws. Bońka

- Z przypadkiem tak rozległej, tak agresywnej cenzury jeszcze się nie spotkałem. Sędzia Rafał Wagner, przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie, w trybie ekstraordynaryjnym podjął decyzję, by zakazać dziennikarzowi "Gazety Polskiej" pisać o Zbigniewie Bońku. Zakaz obejmuje rok. Za każde złamanie tego zakazu dziennikarz ma dostać 5 tys. zł kary - poinformował na konferencji prasowej Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Tomasz Sakiewicz przekazał, że w postanowieniu wymieniono tak dużo tematów, których Piotr Nisztor nie może poruszać w kontekście Zbigniewa Bońka, że tak naprawdę w ogóle nie może pisać on o szefie PZPN. Według naczelnego "GP" Bońkowi szczególnie zależało, by zablokować artykuł, jaki ukazał się w dzisiejszym numerze tygodnika "Gazeta Polska". Dotyczy on bliskiego współpracownika Bońka, który był w przeszłości kapitanem SB i inwigilował św. Jana Pawła II.

Co więcej - jak poinformował Sakiewicz - kilka dni temu kancelaria prawna reprezentująca Zbigniewa Bońka próbowała zasugerować Piotrowi Nisztorowi, że jeśli "Gazeta Polska" opublikuje tekst o Bońku i Placzyńskim (sam tygodnik nie został objęty zakazem publikacji na temat szefa PZPN), to Nisztor poniesie za to konsekwencje.

Tomasz Sakiewicz zwrócił jeszcze uwagę na inną kwestię. - Sąd, zakazując Piotrowi Nisztorowi pisania o Bońku, nie znał jeszcze nawet treści artykułu, który ukazał się dopiero w dzisiejszym numerze "GP". To już przypomina najgłębszy PRL - oświadczył.

Beata Dróżdż, dyrektor generalna Niezależnego Wydawnictwa Polskiego publikującego „Gazetę Polską”, dodała:

To próba zastraszenia dziennikarza. Cenzura prewencyjna tu zastosowana pokazuje, że sąd chce zastraszyć dziennikarzy, by nie pisali o pewnych osobach publicznych.

Powiedziała, że wśród licznych tematów, o których Piotr Nisztor nie można pisać, są nawet te już od dawna omawiane w mediach, czyli np. zatrudnienie Mateusza Kijowskiego przez PZPN.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
wg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo