Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

"Tak często kłamie, że aż wstyd". Macierewicz punktuje pomysł Tuska: absurdalny

- Armia niemiecka jest armią bardzo zacofaną, nasza obecność miałaby na celu sfinansowanie działań niemieckich i uzależnienie od działań niemieckich. Pamiętajmy, że wtedy kiedy nastąpił atak Rosji na Ukrainę, to Niemcy przede wszystkim zakładały, że szybko dojdzie do katastrofy Ukrainy i dalej będą mogły robić biznesy z Rosją. Ta linia polityczna Niemiec nadal jest zagrożeniem niesłychanie poważnym - mówił na antenie Telewizji Republika były szef MON Antoni Macierewicz, komentując kwestię uczestnictwa Polski w niemieckiej inicjatywie obrony powietrznej European Sky Shield Initiative (ESSI).

Antoni Macierewicz
Zrzut ekranu - Telewizja Republika

Kilka dni temu szefowa rządu Danii Mette Frederisken spotkała się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem. Jednym z tematów rozmów była kwestia uczestnictwa Polski w niemieckiej inicjatywie obrony powietrznej European Sky Shield Initiative (ESSI). 

- Nie ma żadnego powodu, żeby Europa była pozbawiona skutecznej tarczy antyrakietowej... Pani premier, dziękuję za pozytywne odebranie mojej inicjatywy, żeby Polska dołączyła do projektu w Europie, który będzie budował kopułę chroniącą europejskie niebo przed ewentualnymi atakami rakietowymi

– stwierdził premier Tusk.

Przypomnijmy: przystąpienie do sojuszniczego programu obrony przeciwrakietowej tzw. Kopuły Europejskiej (European Sky Shield – europejska tarcza antyrakietowa) jest jednym ze stu konkretów na sto dni rządów Koalicji Obywatelskiej.

Sprawę skomentował w programie Danuty Holeckiej Antoni Macierewicz.

- To nie jest inicjatywa europejska. To jest inicjatywa niemiecka. Ona nie obejmuje ponad połowy Europy, a tylko te państwa, które w jakiś sposób mogą być uzależnione od Niemiec, lub też Niemcy chcą je w jakiś sposób od siebie uzależnić. To jest katastrofa z punktu widzenia interesu Polski, ale także z punktu widzenia europejskiego

- mówił.

Zdaniem byłego szefa MON, system niemiecki nie ma struktury koordynacyjnej łączącej wszystkie systemy walki powietrznej. - W Polsce został ten system nabyty w USA, my go po 2016 r. wynegocjowaliśmy z USA i teraz w Polsce jest. Struktury rakiet Patriot są tymi strukturami, które koordynują wszystkie elementy bezpieczeństwa powietrznego, sprawiając, żeby mogły działać razem, bądź w zależności od tego, skąd płynie największe zagrożenie i niebezpieczeństwo. Niemcy nie mają tego systemu, w związku z tym w obronie powietrznej nie mogą współpracować, więc to jest rzeczą z punktu widzenia bezpieczeństwa, z punktu widzenia armii, abstrakcyjną - wskazał.

- Trzeba dodać, że musielibyśmy ogromne pieniądze płacić. Armia niemiecka jest armią bardzo zacofaną, nasza obecność miałaby na celu sfinansowanie działań niemieckich i uzależnienie od działań niemieckich. Pamiętajmy, że wtedy kiedy nastąpił atak Rosji na Ukrainę, to Niemcy przede wszystkim zakładały, że szybko dojdzie do katastrofy Ukrainy i dalej będą mogły robić biznesy z Rosją. Ta linia polityczna Niemiec nadal jest zagrożeniem niesłychanie poważnym

- podkreślił. 

Co więcej, jak uwypuklił, to jest system, który nie jest częścią NATO, "czyli najważniejszy element bezpieczeństwa Polski byłby realizowany poza NATO, a to jest rzecz niedopuszczalna".

- Pan Donald Tusk tak często kłamie i oszukuje, że to jest aż wstyd. Rozwój bezpieczeństwa powietrznego Polski jest skuteczny od 2016 r., ale wraz z USA, nie z Niemcami. Nie Niemcy są naszym punktem odniesienia, tylko USA

- dodał. 

Inicjatywa Europejskiej Kopuły obejmuje izraelski system antyrakietowy dalekiego zasięgu Arrow-3, zestawy obrony powietrznej krótkiego zasięgu MIM-104 Patriot, a także niemieckie systemy obrony krótkiego zasięgu IRIS-T SLM. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#bezprawie Tuska #Antoni Macierewicz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo