Światowa fabryka fejków i manipulacji nt. Marszu ruszyła. Słowem przewodnim - "faszyzm"

W sieci pojawiły się już pierwsze informacje dyskredytujące marsz, który wyruszył dziś po godz. 15 ulicami Warszawy. Na Twitterze zaczęto kolportować zdjęcia z innych wydarzeń, przypisując je do tegorocznego marszu dla Niepodległej.

Marsz 11 listopada 2018 r.
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Służby stanęły na wysokości zadania, by zarówno zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom gigantycznego marszu, w którym udział wzięło niemal ćwierć miliona osób, jak i zapobiec sytuacjom łamania prawa. 

Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych, przedstawił listę działań, które polskie służby wykonały, by zabezpieczyć marsz w rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W sieci jednak zaczęły już krążyć informacje o wątpliwej wiarygodności, mające na celu dyskredytację wielkiego przedsięwzięcia, jakim był wspólny marsz 11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Znów hasłem przewodnim stał się "faszyzm".

Francis Fukuyama, znany filozof i ekonomista, zamieścił na Twitterze wpis, w którym pisze o udziale prezydenta i premiera w "faszystowskim marszu w Warszawie". Zamieszcza link z wymownym zdjęciem, które pochodzi jednak prawdopodobnie z roku 2017, gdy Marsz nie był organizowany przez stronę państwową. Poza tym tekst, który linkuje Fukuyama, datowany jest na 10 listopada.

"Daily Star" pisze o "faszystowskim marszu", w którym udział biorą "skrajnie prawicowe ugrupowania", głoszące "rasową czystość". Nagłówek tekstu wskazuje, że grupy te "uprowadzają" Marsz Niepodległości

Dość często kolportowane jest na Twitterze również zdjęcie "hajlujacych" Włochów z Forza Nuova. Przekazywane w kontekście warszawskiego marszu jest jednak sporą manipulacją - pochodzi ono z października 2017 r. z manifestacji Forza Nuova w Rzymie.

Doszukiwanie się elementów faszystowskim lub nazistowskich podczas dzisiejszego marszu jest okraszone nierzadko spora nadgorliwością:

Panu Pawłowi wytłumaczono, że jest hackenkreuz na niesionym transparencie jest przekreślony.

 

 Źródło: Twitter, niezalezna.pl

 

#100-lecie odzyskania niepodległości #Narodowe Święto Niepodległości #11 listopada #Warszawa #marsz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo