Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Stowarzyszenie Morawieckiego na osobnych listach? Europoseł PiS: prezes został wprowadzony w błąd

"Chciałbym, żeby przede wszystkim była świadomość, że w żaden sposób działalność naszego stowarzyszenia nie ma być w kontrze do partii, tylko wręcz przeciwnie, ma rozszerzać nasz elektorat" - przyznał Piotr Muller, europoseł PiS. Odnosząc się do piątkowej konferencji prezesa partii - Jarosława Kaczyńskiego, zapewnił, że członkowie stowarzyszenia "Rozwój Plus" nie wystartują samodzielnie w wyborach.

Autor:

W ubiegłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość podczas posiedzenia prezydium Komitetu Politycznego partii dyskutowało o powołaniu przez Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa PiS i byłego premiera, stowarzyszenia Rozwój Plus. Według medialnych doniesień, do stowarzyszenia dołączyło ok. 50 polityków, w tym wielu aktywnych członków PiS.

Po posiedzeniu prezydium, Rafał Bochenek, rzecznik PiS, Rafał Bochenek, stwierdził, że stowarzyszenie to jest "sprzeczne ze statutem PiS", co "rodzi konsekwencje dyscyplinarne". Dodał, że PiS zamierza powołać radę ekspercką, do której zaprosił członków stowarzyszenia. Odpowiedzi, czy politycy zdecydują się dołączyć - jeszcze nie ma. 

W piątek Jarosław Kaczyński, prezes PiS podczas konferencji prasowej w Sejmie zapowiedział, że "dla ludzi, którzy by się w to angażowali miejsc na naszych listach nie będzie". W jego ocenie stowarzyszenie Morawieckiego ma charakter organizacji politycznej.

W sobotę, Mateusz Morawiecki, goszcząc w RMF FM przyznał, że stowarzyszenie nie jest odrębnym bytem politycznym, sprzecznym ze statutem PiS i "będzie działać bardzo szeroko na niwie współpracy z samorządowcami, z przedsiębiorcami, z młodymi ludźmi, z różnymi środowiskami, którym dzisiaj troszeczkę nie jest po drodze z tym takim bardzo ostrym radykalnym nurtem PiS". Dodał, że jest umówiony w poniedziałek na rozmowę z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Podkreślił jednak: "jestem i będę w Prawie i Sprawiedliwości (...) Chcę absolutnie przysłużyć się do tego, żeby odsunąć ten rząd od władzy".

"Prezes został wprowadzony w błąd"

Na temat piątkowej konferencji prezesa PiS wypowiedział się dziś w Radiu Zet Piotr Muller, europoseł PiS. Polityk zapewnił, że stowarzyszenie, na czele którego stoi Morawiecki, nie jest odrębnym bytem politycznym. 

Ja chciałbym, żeby przede wszystkim była świadomość, że w żaden sposób działalność naszego stowarzyszenia nie ma być w kontrze do partii, tylko wręcz przeciwnie, ma rozszerzać nasz elektorat 

– powiedział.

Polityk zauważył, iż "od 2023 roku straciliśmy ponad 10 punktów procentowych poparcia, musimy o to zawalczyć, bo aktualna metoda jest nieskuteczna".

Na pytanie, czy stowarzyszenie "Rozwój Plus" stworzy własne listy wyborcze, startując odrębnie od PiS w wyborach parlamentarnych, odparł: "nie wystartuje, ponieważ my chcemy wystartować na listach Prawa i Sprawiedliwości".

Jestem głęboko przekonany, że tutaj pan prezes jak dowie się, jak wygląda rzeczywistość i że ci doradcy, którzy po prostu wprowadzili go w błąd, mieli określone złe intencje, po prostu zmieni zdanie

– dodał.

W jego ocenie, prezes PiS został wprowadzony w błąd. 

Pan prezes Kaczyński został wprowadzony w błąd przez ludzi, którzy jak zwykle, już kiedyś widzieliśmy takie coś, np. w 2011 roku, odpowiadali już raz za wyjście z partii. M.in. Patryk Jaki

– ocenił.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej