Sondaże nie dają Platformie Obywatelskiej żadnych złudzeń. Nie pomoże nawet Tusk?

Kolejne sondaże pokazują postępujący spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej, regularnie wyprzedzanej przez ruch Szymona Hołowni Polska 2050. W niedawnym badaniu przeprowadzonym dla wp.pl, PO może liczyć na głosy jedynie nieco ponad 13 proc. ankietowanych. Tonącej Platformie - jak wynika z innego badania - nie pomoże nawet powrót do polskiej polityki byłego lidera partii Donalda Tuska.

fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Platforma Obywatelska musi już pogodzić się z bycia w sondażach trzecią siłą polityczną. Potwierdziły to właśnie kolejne badania - dla wp.pl oraz "Super Expressu" - w których partia Borysa Budki ma kolejno 13,2 proc. i 18,8 proc. W obu sondażach pewnym liderem jest Prawo i Sprawiedliwość (34,8 i 36,1 proc.), a numerem dwa - ruch Polska 2050 Szymona Hołowni - 22,1 oraz 21 proc.

Pokazuje to wyraźnie kryzys w największej dotychczas partii opozycyjnej, o którym sami jej członkowie mówią niemal wprost. Koalicja Obywatelska, w szczególności PO, mierzy się z wewnętrznymi sporami, owocującymi m.in. odejściami i wykluczeniami kolejnych polityków z szeregów PO. 

Przez lata od przegranych przez PO wyborach w 2015 część elektoratu tej partii wiązała wiele nadziei z powrotem do polskiej polityki byłego premiera i byłego szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska, pełniącego obecnie funkcję szefa Europejskiej Partii Ludowej.

Czar "rycerza na białym koniu" jednak coraz bardziej pryska. Jak wynika z przeprowadzonego przy United Surveys badania dla "Wprost", już 57,5 proc. Polaków nie wierzy w to, że powrót Tuska do polskiej polityki pozwoli PO odzyskać zaufanie elektoratu. W samym jednak elektoracie PO wiara w magiczną moc Tuska nie przygasła tak bardzo. Jako szansę dla PO jego powrót ocenia ponad 50 proc. głosujących na KO w ostatnich wyborach.

Szans na bycie przez PO znów wiodącą partii na opozycji nie widzi także inny wpływowy niegdyś polityk, Bronisław Komorowski.

- Platforma jest już trochę w sytuacji trudnej i chyba nie odzyska pozycji lidera opozycji demokratycznej w Polsce, ale może odgrywać w dalszym ciągu istotna rolę jako element układanki opozycyjnej

- powiedział Komorowski w Radiu Zet, twierdząc, że kluczowy jest ruch Hołowni.

- Nadchodzi czas zupełnie nowej formuły, nie starej klasycznej partii, gdzie decyduje członkostwo, struktury w terenie, tylko być może bardziej lżejsze formuły, bliższe ruchu politycznego, takiego jak w Stanach Zjednoczonych

 - mówił były prezydent.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap, wp.pl, Wprost, Radio Zet, se.pl

 

Michał Dzierżak
Wczytuję ocenę...
Komentarze (97)
Anonim 26.05.2021 21:35
tuska trzeba potraktować tak jak łukaszenko opozycjonistę protasiewicza
Anonim 24.05.2021 21:23
i co z tego wynika, kilka gadających głów i kilku pismaków będzie miało przez kilka m-cy bułeczki, a sejmowa większość do zmiany konstytucji stoi jak wryta, bo samo patrzenie na złodziei nie wystarczy jesteśmy uodpornieni nawet na dużą ich ilość szczególnie jeżeli mają takich pomocników jak sądy i z gotówką z ukradzionego atu
Anonim 24.05.2021 19:59
red. Morozowski zadał pytanie na kogo zostanie skierowany gniew ludu w sprawie kopalni Turów? odp. Gniew ludu zostanie skierowany na tych co proponują wykonanie postanowienia TSUE i tych donosicieli tzw. targowicy co w każdej sprawie szkalują i niszczą dobre imię Polski.
Ja 24.05.2021 19:30
Po co Polakom PO przecież mamy Angelę
Anonim 24.05.2021 17:26
PO to są członkowie dawnej POlicji Obywatelskiej. TuSSk to agent PUUtina sprzedajna szmata za stanowisko w Uni - PO zmowie na molu. Czy ten ...... ma sumienie i ręce splamione krwią Polaków. Kto zagłosuje na Rudego to nie Polak, Hołowia to replikant TuSSka - zanim zagłosujesz zastanów na nich zastanów się
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo