Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Odpowiedzą za brak sekcji po katastrofie smoleńskiej? Jest śledztwo!

Jest śledztwo w sprawie decyzji o nieprzeprowadzeniu w Polsce sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

prezydent.pl
Jest śledztwo w sprawie decyzji o nieprzeprowadzeniu w Polsce sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Śledczy będą badać, czy prawdą jest, że funkcjonariusze publiczni, w tym prokuratorzy, nie dopełnili swoich obowiązków.

O tym, że wszczęto śledztwo w sprawie prokuratorów, którzy po katastrofie smoleńskiej nie zarządzili sekcji ofiar, poinformowała jako pierwsza na Twitterze redakcja "Wiadomości" TVP. Z kolei Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej, powiedziała radiu RFM FM, że "postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym prokuratorów". A więc śledczy przyjrzą się nie tylko prokuratorom.

Według Ewy Bialik prokuratorzy, którzy zajmowali się od początku katastrofą smoleńską, mieli obowiązek zlecenia przeprowadzenia sekcji zwłok ofiar w Polsce, bo mogło dojść do zgonu na skutek przestępstwa

Już 10 kwietnia 2010 r. minister zdrowia Federacji Rosyjskiej Tatiana Golikowa powiadomiła Donalda Tuska, że Rosjanie będą przeprowadzali sekcje zwłok bez polskich lekarzy i prokuratorów. Premier nie zaprotestował. Gdy 11 kwietnia do Moskwy przybyli polscy prokuratorzy oraz minister zdrowia Ewa Kopacz, obdukcje ofiar były już zakończone.

Po rosyjskich sekcjach, które zaaprobował Tusk, zwłoki ofiar wróciły z Moskwy do Polski w zalutowanych trumnach. W obecności niektórych rodzin oraz Rosjan minister Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera, stwierdził, że trumny nie będą już otwierane. Także inna bliska współpracowniczka Tuska - minister zdrowia Ewa Kopacz - zabroniła (jak relacjonowała wdowa po wicemarszałku Sejmu Krzysztofie Putrze) otwierania trumien.
 

 Źródło: niezalezna.pl,RMF FM

 

#śledztwo #Smoleńsk #sekcje

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

wg
Wczytuję ocenę...
Wideo