Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Zgłaszał gotowość działania na rzecz białoruskiego wywiadu. Były funkcjonariusz ZOMO skazany na półtora roku więzienia

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Grzegorza M. na półtora roku więzienia m.in. za zgłoszenie gotowości do działania na rzecz białoruskiego wywiadu. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu w maju 2022 roku przez mazowiecki wydział Prokuratury Krajowej. Śledztwo w tej sprawie prowadził Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

Pod koniec maja na łamach portalu niezalezna.pl, informowaliśmy, że prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M. zarzucając mu zgłoszenie gotowości do działania na rzecz białoruskiego wywiadu. Jak wynika z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, oskarżony to były funkcjonariusz ZOMO oraz Milicji Obywatelskiej.

Jak informuje prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej, w sądzie zapadł wyrok w tej sprawie. 

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał oskarżonego Grzegorza M. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go na karę łączną w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
- wyjaśnia prokurator Borchólski.

Wskazał przy tym, że akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu w maju 2022 roku. 

Prokurator zarzucił oskarżonemu zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejne zarzuty dotyczyły posiadania amunicji bez wymaganego zezwolenia. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wobec oskarżonego stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania
- przypomniał.

O zatrzymaniu Grzegorza M. poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art. 130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r." - informował w komunikacie Żaryn.

Ten mężczyzna przez szereg lat był związany ze służbami mundurowymi, a od 20 lat jest emerytem.
- wyjaśniał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo