Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Były funkcjonariusz ZOMO zatrzymany przez ABW. Zgłaszał gotowość działania na rzecz białoruskiego wywiadu

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M. zarzucając mu zgłoszenie gotowości do działania na rzecz białoruskiego wywiadu. Jak wynika z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, oskarżony to były funkcjonariusz ZOMO oraz Milicji Obywatelskiej.

Zdjęcie dodane przez Kindel Media: https://www.pexels.com

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Prokurator zarzucił oskarżonemu zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejne zarzuty dotyczą posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia.
- informuje Prokuratura Krajowa.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może mu grozić do 8 lat więzienia.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wobec oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
- wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

O zatrzymaniu Grzegorza M. poinformował w połowie października 2021 roku rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art. 130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r. Ten mężczyzna przez szereg lat był związany ze służbami mundurowymi, a od 20 lat jest emerytem.
- informował w komunikacie Żaryn.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo