Cenckiewicz odpiera atak Sikorskiego. „To z dokumentu od niego dowiedziałem się o istnieniu Tomasza Lichockiego”

"Ja się z dokumentu, który przysłał mi Radosław Sikorski, jako minister obrony narodowej, dowiedziałem, że ktoś taki jak Tomasz Lichocki istnieje" - powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz w programie "Minęła 20". W rozmowie z Michałem Rachoniem zaproponował on Sikorskiemu, by wytłumaczył, jak dobierał skład komisji likwidującej WSI i dlaczego w jej składzie znalazło się piętnastu (!) członków... likwidowanych służb.

prof. Sławomir Cenckiewicz
printscreen TVP Info

Radosławowi Sikorskiemu kolejny raz pali się grunt pod nogami - tym razem w sprawie powołania - jak się okazało - rosyjskiego szpiega Tomasza Lichockiego w skład komisji likwidacyjnej Wojskowej Służby Informacyjnej. Po tym, jak media ponownie zajęły się sprawą, Sikorski napisał, że owszem powołał do niej delikwenta, ale na wniosek prof. Sławomira Cenckiewicza. W programie Michała Rachonia "Minęła 20" Cenckiewicz miał możliwość odnieść się do tych "rewelacji".

Powiedziałbym, że to klasyczny tweet procesowy. Zastanawiam się, co z tym zrobić. On dzisiaj publikuje różne dokumenty, ale niestety nie opublikował dokumentu, który by świadczył o tym, co napisał w przywołanym tweecie. Że ja rzekomo wnioskowałem o powołanie Tomasza Lichockiego. Ja się z dokumentu, który przysłał mi Radosław Sikorski, jako minister obrony narodowej, dowiedziałem, że ktoś taki jak Tomasz Lichocki istnieje

- stwierdził gość programu.

Zobaczymy, co będzie dalej w tej sprawie. Warto by było, żeby przy okazji Radosław Sikorski opowiedział, w jaki sposób skompletował całość tej listy. Myślę przede wszystkim o piętnastu żołnierzach Wojskowych Służb Informacyjnych, czyli żołnierzach instytucji, którą likwidowaliśmy i którą oni mieli likwidować. Samo wprowadzenie takiego konia trojańskiego do komisji likwidacyjnej musiało wzbudzić nie tylko moje zaniepokojenie, ale to była decyzja ministra Sikorskiego

- dodał.

To, co się dzieje wokół komisji likwidacyjnej, gość Michała Rachonia nazwał prowokacją i wojną psychologiczną. Przy okazji rozmowy prof. Cenckiewicz przypomniał też sprawę pułkownika Aleksandra Makowskiego, w którego obronie swego czasu stawał Radosław Sikorski i jego środowisko. Makowski był zdekonspirowanym agentem rosyjskich służb. Kiedy Cenckiewicz z innymi funkcjonariuszami chcieli dotrzeć do szafy, w której znajdowały się materiały świadczące o działalności Makowskiego, żołnierze WSI spanikowani dzwonili po pomoc do Sikorskiego, a minister nakazywał rezygnację z przeszukania. Ostatecznie w szafie znajdowały się m.in. wiadomości wysyłane przez amerykański wywiad, w których  kategorycznie przestrzegano przed Makowskim.

Prof. Cenckiewicz zaapelował także o odtajnienie i opublikowanie raportu o likwidacji WSI.

 Źródło: niezalezna.pl, TVP Info, twitter.com

 

#WSI #Aleksander Makowski #Sławomir Cenckiewicz #Radosław Sikorski

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo