Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wystawa w centrum Wrocławia zszokowała mieszkańców. Miasto umywa ręce, ale... współfinansuje ekspozycję

W centrum Wrocławia, przy ul. Szewskiej, w ramach funkcjonującej tam otwartej galerii pojawiły się plakaty, przedstawiające m.in. pozbawione ubrań manekinowe postaci kobiety z brodą i przywiązanego do niej dziecka. Miasto umywa ręce, tyle że projekt galerii ulicznej jest - jak wynika ze strony zarządcy, firmy Art Transparent - dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wystawa Iron Man we Wrocławiu
Janusz Życzkowski - x.com

Kilka dni temu w ulicznej galerii na ul. Szewskiej we Wrocławiu został otwarta nowa wystawa. W jej ramach wrocławianie i odwiedzający miasto mogą zobaczyć skandaliczne plakaty, przedstawiające m.in. pozbawione ubrań manekinowe postaci kobiety z brodą i przywiązanego do niej dziecka. 

Wystawę przybliżył na swoim nagraniu w mediach społecznościowych dziennikarz TV Republika, Janusz Życzkowski.

Prezentowana na Szewskiej wystawa nosi tytuł "Iron Man", a jej autorami są Paweł Jach i Krystian Truth Czaplicki. Wystawa złożona jest z dwóch części - tej prezentowanej w ulicznej galerii, oraz drugiej - w galerii Mieszkanie Geppertów.

"Wystawa Iron Man prezentuje prace dwóch pokoleniowo odległych artystów, opowiadających o ważnych, choć nieoczywistych pokładach ludzkiej emocjonalności. Łączy ich perfekcjonizm w obrębie używanego przez nich medium i dbałość o jakość idei, którą wprowadzają do wspólnej społecznej przestrzeni" - czytamy na stronie fundacji Art Transparent, zarządzającej galerią na Szewskiej.

Miasto Wrocław umyło ręce od wystawy. W mediach społecznościowych, biuro prasowe ratusza napisało:

"Wydział Kultury UM Wrocławia nie jest organizatorem wystawy prezentowanej w ramach Galerii ulicznej Szewska Pasja. Galeria prowadzona jest przez niezależną organizację Art Transparent. Wydział Kultury UM Wrocławia nie ingeruje w treści wystaw organizowanych przez NGOsy i nie cenzuruje prac twórców".

Na stronie Art Transparent czytamy, że uliczna galeria "Szewska Pasja" - to "od 2011 r. projekt dofinansowany jest przez Miasto Wrocław". Pod opisem zamieszczonym na stronie czytamy również dopisek:

"Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia".

Co więcej, na podstronie dotyczącej samej wystawy Iron Man również znajdujemy taką informację:

"Wystawa "Iron Man" realizowana w ramach zadania "Otwarta Pracownia Gepperta 2024" jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław".

Jak wynika z danych UM Wrocław, firma Art Transparent na "prowadzenie działalności społecznej i kulturalnej "Otwarta Pracownia Gepperta" w 2024 roku" otrzymała dotację w wysokości 150 tys. złotych.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
dm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo