Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

RPP rozpoczyna dwudniowe posiedzenie

We wtorek rozpoczyna się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Inaczej niż w ostatnich latach będzie to posiedzenie dwudniowe, które zakończy się w środę.

NBP
NBP

We wtorek zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która będzie decydować o stopach procentowych. Będzie to pierwsze posiedzenie RPP w 2023 roku i pierwsze od dawna posiedzenie dwudniowe.

Dwudniowe posiedzenia RPP były standardem przed wybuchem pandemii. Jednak od marca 2020 r. posiedzenia są jednodniowe, co – jak tłumaczyli członkowie RPP, w tym prezes Adam Glapiński – wynikało z właśnie z ograniczeń pandemicznych. Warto dodać, że pierwsze posiedzenie RPP w marcu 2020 r. było jeszcze dwudniowe, dopiero kolejne, zwołane na 17 marca, było już jednodniowe. Potem już wszystkie kolejne posiedzenia – aż do końca 2022 r. – były jednodniowe.

Zdaniem ekonomistów, RPP na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu nie podejmie decyzji o zmianie stóp procentowych. RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych w żadnym z trzech ostatnich miesięcy 2022 r. Ostatnia podwyżka stóp nastąpiła we wrześniu – i była to 11 podwyżka. Cykl podwyżek stóp zaczął się w październiku 2021 i od tamtego miesiąca RPP praktycznie co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia 2022 r., kiedy ze względy na okres urlopowy rada się nie zebrała) podnosiła stopy. W rezultacie główna stopa NBP, czyli stopa referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Polska #NBP #Bank centralny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo