Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Oskarżał opozycjonistów z czasów PRL na zawołanie SB. Oto nowy nominat Bodnara do Prokuratury Krajowej

Zaraz po tym, jak opisaliśmy nominatów Adama Bodnara do Prokuratury Krajowej, na jaw wychodzi kolejny skandal. Niezalezna.pl jako pierwsza opisuje przeszłość kolejnego nowego prokuratora Prokuratury Krajowej Artura Kassyka - w czasach PRL oskarżał on opozycjonistę, bo ten „wziął udział w audycji BBC z okazji tygodnia więźnia politycznego, w której powiedział, że w polskich więzieniach są gwałcone prawa człowieka”.

Prokuratura Krajowa
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Portal niezalezna.pl jako pierwszy podał, że dwójka nowo powołanych PK to prokuratorzy, którzy pomogli pomogli Łukaszence wsadzić Alesia Bialackiego.

W piątkowym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości odnajdujemy kolejne nazwisko. Jak czytamy, minister Adam Bodnar „przywrócił godność” prokuratorowi Prokuratury regionalnej w Warszawie Arturowi Kassykowi.

Jak SB sobie życzy

W 2011 roku portal Niezalezna.pl opisywał kulisy powoływania do Prokuratury Generalnej prokuratorów, którzy w czasie PRL prowadzili polityczne śledztwa przeciwko działaczom opozycji demokratycznej.

„Pod wnioskami o ich powołanie właśnie podpisał się wybrany przez Bronisława Komorowskiego szef Rady Prokuratorów Edward Zalewski, były PRL-owski prokurator. Co ciekawe, wcześniej ci prokuratorzy nie zostali przyjęci w korpus PG przez Andrzeja Seremeta” - pisała.

Na tamtej liście znalazł się Artur Kassyk. W jego krótkiej notce biograficznej red. Dorota Kania napisała:

„w czasach PRL był w grupie Wiesławy Bardonowej*, naczelnik Wydziału śledczego Prokuratury Wojewódzkiej w Warszawie. Bardonowa i podlegli jej prokuratorzy ( w tym A. Kassyk) zajmowali się sprawami politycznymi, w pełni wykonując ówczesne partyjne dyrektywy i wytyczne SB. Artur Kassyk oskarżał m.in. w 1986 r. Jacka Szymanderskiego, rzecznika NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Zdaniem prokuratora Szymanderski dopuścił się działania mających na celu wywołanie niepokojów społecznych: „oskarżony wziął udział w audycji BBC z okazji tygodnia więźnia politycznego, w której powiedział, że w polskich więzieniach są gwałcone prawa człowieka”. W 1990 roku Artur Kassyk został zweryfikowany negatywnie – odwołał się od tej decyzji i komisja zmieniła decyzję. Od lat pracuje w pionie zajmującym się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości. Rok temu, po powstaniu Prokuratury Generalnej nie został powołany w skład Korpusu PG”.
*Wiesława Bardonowa - polska prawniczka, prokurator oskarżająca w procesach politycznych od lat 60. Była naczelnikiem Wydziału Śledczego prokuratury wojewódzkiej w Warszawie w latach 80. Całkowicie dyspozycyjna wobec SB i ówczesnych władz, czarna postać prokuratury drugiej połowy PRL. Wraz z grupą podległych jej prokuratorów (m.in. Artur Kassyk) zajmowała się sprawami politycznymi, w pełni wykonując ówczesne partyjne dyrektywy. Odeszła z pracy w prokuraturze we wrześniu 1990, nie poddając się weryfikacji. Nie poniosła konsekwencji swoich czynów. Zmarła 29 stycznia 2016 r. w Warszawie, pochowana na cmentarzu na Starych Powązkach.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#bezprawie Tuska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
wg,am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo