Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Premier Morawiecki odpowiada Niezalezna.pl: Dobrze, że Parlament Europejski określił Rosję jako państwo terrorystyczne

Parlament Europejski przyjął wczoraj rezolucję uznającą Rosję jako państwo wspierające, jako sponsor terroryzmu. Niezalezna.pl pytała premiera Morawieckiego przed wylotem na szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, czy doszukuje się w tej rezolucji działania powierzchownego, czy pójdą za tym dalsze, praktyczne i ważne kroki.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/PremierRP/ screen

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Za przyjęciem dokumentu uznającego Rosję za państwo – sponsora terroryzmu opowiedziało się 494 europosłów. Jednomyślności w tej sprawie jednak nie było. W obronie Putina i Rosji stanęło 58 eurodeputowanych, głosując przeciwko przyjęciu rezolucji, a 44 wstrzymało się od głosu.

Premier pytany dziś przez naszego reportera o tę rezolucję powiedział:

Parlament Europejski w przeciwieństwie do parlamentów krajowych państw członkowskich, nie odgrywa tak istotnej roli w procesie kształtowania prawa. Unia Europejska skonstruowana jest według innych zasad, ale muszę powiedzieć, że ostatnio z rzadka spływają z Parlamentu Europejskiego informacje, które mnie cieszą które powodują że jestem zbudowany stanowiskiem Parlamentu Europejskiego

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ta wczorajsza decyzja była takim właśnie stanowiskiem, które mnie cieszy, jest dobrą decyzją, jest decyzją, która przyszła trochę spóźniona, ale lepiej późno niż wcale i dobrze, że Parlament Europejski określił Rosję jako państwo terrorystyczne, bo to też kształtuje opinię publiczną na zachodzie, to też ma wpływ na opinię publiczną na zachodzie. A ważne jest, co myśli opinia publiczna o wojnie na Ukrainie

– dodał szef rządu.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się na chwilę przed wylotem na szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach na Słowacji.

Głównym tematem zapowiedzianych na czwartek rozmów premierów V4 ma być wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne oraz migracja. Szczyt w Koszycach będzie pierwszym na tym szczeblu spotkaniem w ramach słowackiej prezydencji V4, która trwa od początku lipca tego roku.


Na wczorajszej sesji plenarnej Parlament Europejski głosowano nad rezolucją uznającą Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. Wcześniej w tej sprawie doszło do porozumienia grup politycznych w PE. W projekcie rezolucji autorzy ponownie wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Autorzy rezolucji domagali się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.

Jednocześnie w rezolucji wskazano, że umyślne ataki i okrucieństwa Rosji wobec ludności cywilnej, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego są równoznaczne z aktami terroru wobec ludności i stanowią zbrodnie wojenne.

„W związku z tym (Parlament Europejski) uznaje Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo posługujące się środkami terroryzmu”.
- czytamy w dokumencie.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Gradus,Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wideo