Podczas II Forum Regionów Trójmorza, które odbywa się w Lublinie, premier Mateusz Morawiecki podkreślił potencjał tej inicjatywy dla całego regionu. - 12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB; siła tego regionu jest więc znacząca pod względem demograficznym, kulturowym, jak i gospodarczym - powiedział dziś szef rządu.
Szef rządu stwierdził, że utworzenie sieci gospodarczej regionów Trójmorza otwiera nowy etap współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w regionie.
"Wierzę, że przed nami kolejny rozdział współpracy rozwijającej infrastrukturę transportową, energetyczną czy cyfrową. W każdej z nich potrzebujemy silnej koordynacji także na poziomie władz samorządowych i lokalnych"
- mówił szef rządu.
Premier @MorawieckiM na #ForumRegionówTrójmorza: Utworzenie Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza to bardzo cenna inicjatywa, która otwiera nowy etap współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego państw naszego regionu. Potrzebujemy takich wielopoziomowych impulsów.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 30, 2021
Morawiecki podkreślał też potencjał samej Inicjatywy Trójmorza. "12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB. Siła tego regionu jest więc znacząca zarówno pod względem demograficznym, kulturowym, jak i gospodarczym" - podkreślał premier.
Premier @MorawieckiM na #ForumRegionówTrójmorza: W ciągu ostatnich lat, państwa Trójmorza należały do najszybciej rozwijających się regionów Unii Europejskiej. Liderem tego zestawienia była Polska, której średnie tempo rozwoju w latach 2004-2019 wynosiło 5,3 procent.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 30, 2021
"W ciągu ostatnich lat państwa Trójmorza należały do najszybciej rozwijających się państw UE. Niezwykle cieszy mnie, że liderem tego zestawienia była Polska, której średnie tempo rozwoju w latach 2004-2019 wynosiło 5,3 proc. Byliśmy lokomotywą wzrostu gospodarczego Europy. Warto te pozytywne trendy usystematyzować tworząc trwały model rozwojowy Europy Środkowej" - przekonywał premier.
- Kraje Trójmorza łączy nie tylko wspólne doświadczenie historyczne, ale także położenie geopolityczne, które wymaga od nas większej wrażliwości na kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego
- powiedział Morawiecki.
"Dlatego tak kluczowe są takie projekty jak korytarz północ-południe obejmujący gazociąg Baltic Pipe, terminal LNG w Świnoujściu, sieć interkonektorów biegnących przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry aż po terminal LNG na chorwackiej wyspie Krk" - dodał szef rządu.
Podkreślił, że nie można też zapominać o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną. "Szansą w tym zakresie może być współpraca w rozwijaniu projektów związanych z wodorem" - dodał Morawiecki.
Zaznaczył, że w latach 2004-2018 obroty handlowe państw Trójmorza wzrosły o rekordowe 243 proc. "Europa Środkowa jest dziś przestrzenią ogromnego ruchu inwestycyjnego. Te procesy chcemy wspierać, bo leży to w interesie zarówno Polski, jak i UE" - zadeklarował premier.
Za jedno z wyzwań uznał przeciwdziałanie negatywnym trendom demograficznym. "Od 2004 roku ludność państw Trójmorza zmniejszyła się niemal o 3 proc. Prawie co dziesiąty obywatel naszego regionu jest rezydentem w państwie UE niebędącym jego ojczyzną" - mówił.
Według Morawieckiego, konieczne jest stworzenie strategii na rzecz zwiększenia dzietności w krajach Trójmorza przy jednoczesnej budowie modelu ekonomicznego, który pozwoli podwyższyć poziom życia co najmniej do średniej unijnej.
Premier podkreślił, że bardzo ważne jest również wzmacnianie bazy infrastrukturalnej. Mówił o znaczeniu projektu Via Carpatia. "Nowoczesna trasa szybkiego ruchu łącząca państwa bałtyckie z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią i Grecją, to droga życia, bo pobudza ona życie gospodarcze i społeczne. (...) To droga do pełnej nowoczesności dla Polski wschodniej i krajów Trójmorza" - stwierdził Morawiecki.