Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

PR-owe poprawki? Tak „pudrowano” opis Jobbiku na Wikipedii po słynnym spotkaniu Tuska na Węgrzech

15 marca, podczas wizyty na Węgrzech, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, spotkał się m.in. z liderami partii Jobbik. Z tego spotkania podchodzi symboliczne zdjęcie przedstawiające uścisk dłoni z liderem ugrupowania, Peterem Jakabem. Jeszcze nie tak dawno Jobbik w części liberalnych mediów nazywany był partią neofaszystowską. Na potrzeby dobrego PR-u dla Tuska, postanowiono jednak poddać Jobbik pewnemu retuszowi - przynajmniej na Wikipedii.

Donald Tusk i szef Jobbiku Peter Jakab
Jobbik

Kiedy premierzy Polski, Czech i Słowenii wizytowali w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej, pojechał na Węgry, by tam wspierać działaczy opozycji przed zbliżającymi się wyborami. 

Z tej wizyty pochodzi również popularne już dzisiaj zdjęcie przedstawiające Tuska ściskającego prawicę Petera Jakaba, lidera partii Jobbik. 

Jobbik postrzegany jest jako partia skrajnie nacjonalistyczna, a szef Europejskiego Kongresu Żydowskiego Mosze Kantor nazwał ją neonazistowską. Po 2015 r. partia zaczęła jednak dryfować w stronę centrum, a od wyboru Jakaba na przewodniczącego w 2020 r. określa się jako narodowa, chrześcijańska i wrażliwa społecznie.

Przez lata część mediów liberalnych w Polsce określała Jobbik mianem partii neofaszystowskiej. Wcześniej politycy tego ugrupowania słynęli m.in. z antysemityzmu. Jeden z czołowych polityków Jobbiku, Bela Kovacs, został też niedawno prawomocnie skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji.

Jednak taka niespecjalnie dobra legenda Jobbiku mogłaby wpłynąć negatywnie na wizerunek Tuska jako polityka uznającego się za "europejskiego".

Co zatem się stało? Na Wikipedii zaczęto pudrowanie Jobbiku.

Na zmianę treści artykułu na Wikipedii nie może specjalnie liczyć za to "Gazeta Polska". Mówiła o tym obszernie Mirona Hołda w "Politycznej Kawie".

 

 Źródło: niezalezna.pl,

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mn
Wczytuję ocenę...
Wideo