Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

"Po powrocie z USA". Rzecznik prezydenta o kolejnym kroku Karola Nawrockiego

"Po powrocie z USA Pan Prezydent poinformuje o działaniach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego" - przekazał w mediach społecznościowych rzecznik prezydenta Karola Nawrockiego, Rafał Leśkiewicz.

Autor:

13 marca br. koalicja rządząca przegłosowała wybór sześciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Procedura spotkała się z ostrą krytyką, bo narusza Regulamin Sejmu oraz zasadę indywidualnej kadencyjności sędziów, zawartą w art. 194 ust. 1 Konstytucji.

Prezydent Karol Nawrocki, jako strażnik konstytucji, wstrzymuje się z przyjęciem ślubowania od kandydatów i nie deklaruje automatycznej zgody na ich powołanie. Szef Kancelarii Prezydenta Zbigniew Bogucki skierował pismo do marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego, w którym podkreślił, że procedura budzi poważne wątpliwości nie tylko pod względem regulaminowym, ale także konstytucyjnym. 

W kontekście planowanego przejęcia Trybunału Konstytucyjnego przez koalicję 13 grudnia pojawiły się nawet sugestie o możliwym zastosowaniu siłowych rozwiązań. Również do dziennikarzy portalu Niezalezna.pl dotarły nieoficjalne informacje, że ekipa Waldemara Żurka może szykować alternatywną, rezerwową siedzibę Trybunału.

Szczegóły w tekście: Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje nową siedzibę TK? To może być osławiony plan B ministra Żurka

Leśkiewicz: prezydent zajmie się sprawą po powrocie z USA

Wciąż pozostaje pytanie, co w tej sprawie postanowi prezydent Nawrocki. Odpowiedzi na to pytanie udzielił dziś w mediach społecznościowych jego rzecznik - Rafał Leśkiewicz. 

W dniach 27-30 marca (piątek-poniedziałek) Prezydent RP Karol Nawrocki odbędzie podróż do Stanów Zjednoczonych. W programie zaplanowano wizytę w fabryce Lockhead Martin produkującej myśliwce F-35, udział w Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Dallas a także spotkanie z Polonią mieszkającą w Teksasie, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych.

– czytamy we wpisie Leśkiewicza zamieszczonym na platformie X.

Rzecznik prezydenta dodał, że "po powrocie z USA Pan Prezydent poinformuje o działaniach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego".

Wizyta prezydenta w USA

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta pojawił się plan wizyty Karola Nawrockiego w USA. Udział w poszczególnych wydarzeniach podano w czasie lokalnym (czas lokalny = czas w Polsce minus 6 godzin):

Sobota (28 marca):

  • Godz. 10.45   Wizyta Prezydenta RP w siedzibie Lockheed Martin Aeronautics
  • Około Godz. 15.30 Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC)

Zaznaczono, że z uwagi na zmianę czasu w Polsce, czas lokalny = czas w Polsce minus 7 godzin.

Niedziela (29 marca): 

  • Godz. 11.00    Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we Mszy Świętej (Kościół św. Piotra Apostoła)
  • Godz. 13.30 Spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Polonią, w trakcie którego Prezydent RP wręczy odznaczenia państwowe

Autor:

Źródło: niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej