Piątek po Bożym Ciele - kard. Nycz udzielił dyspensy

Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz wydał już dekret w sprawie dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Ciele, czyli na 9 czerwca - poinformowało w komunikacie biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

zdj. ilust.
pexels/CC0

W zamian za dyspensę wierni zobowiązani są ofiarować dowolną modlitwę według intencji papieża Franciszka.

"Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych"

– napisał kard. Nycz.

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym, wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" – przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa"

– wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Komentarze (9)
Anonim 30.05.2023 15:35
Przeważnie lud w piątki zaczynał wielkie obżarstwo i pijaństwo bez pozwolenia..a tutaj no proszę nawet dyskretna zachęta.
abepe 30.05.2023 14:05
Mięs0, wyroby z mięsa, wędliny ,mleczne produkty jak i alkohol powinny być w piątki ustawowo zakazane w sprzedaży i konsumpcji( z wyłączeniem dzieci i osób 70 +). Wszystko co chodziło i latało nie może być w piątek podawane do spożycia.
Tomasz68 30.05.2023 13:14
Ludzie patrzcie i podziwajcie - oto ukazał wam się katolik nad katolikami - niejaki Nycz, wielbiciel Hanki GW i całej "warsiawki z słomą w butach". Boże, widzisz i pie.. w ten gnój !!
Hernemegilda Kociubińska 30.05.2023 11:49
Wreszcie będę mogła sobie schabowego z kapustą i popić dobrym żywcem. Już miałam dość tych piątkowych jarskich posiłków...
Anonim 30.05.2023 09:53
jakże szlachetny i wspaniałomyślny to gest
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo