Tak będzie działał Gazprom. Naimski o Nord Stream 2 i utrzymaniu rosyjskiego monopolu na dostawy gazu

"Nord Stream 2 daje gwarancje stałych dochodów Gazpromowi" - mówi pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodaje, ta inwestycja jest po prostu wbrew interesom Polski.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Piotr Naimski
Tomasz Hamrat

"DGP" zapytała go m.in. o spotkanie z Derekiem Cholletem, wysłannikiem Departamentu Stanu USA.

"Rozmawialiśmy w zasadzie o dwóch sprawach. Pan Derek Chollet przedstawił stanowisko amerykańskie w sprawie porozumienia z Niemcami dotyczące Nord Stream 2. My w Polsce, co zostało podkreślone, jesteśmy rozwojem tej sytuacji zaniepokojeni, niezadowoleni. Ta inwestycja jest po prostu wbrew interesom Polski, sprzyja utrzymaniu rosyjskiego monopolu na dostawy gazu do Europy Środkowej, daje gwarancje stałych dochodów Gazpromowi"

– powiedział Naimski w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dodał, że te fundusze są przecież źródłem finasowania rosyjskich zbrojeń. "To jest narzędzie, którego Rosja używa dla podważania zaufania pomiędzy partnerami w Europie i sojusznikami w NATO" - mówił.

"Doszliśmy do wniosku, że to jest moment, w którym należy poważnie zacząć się zastanawiać nad tym, jak realnie wzmocnić poczucie bezpieczeństwa w naszym regionie. To powinna być pozytywna strategia obejmująca wzmocnienie współpracy nie tylko militarnej w regionie, ale też m.in. w dziedzinie energii, nowych technologii. Druga część naszego spotkania dotyczyła współpracy w dziedzinie energetyki nuklearnej między Polską i Stanami Zjednoczonymi – rozmawialiśmy o stanie zaawansowania realizacji umowy międzyrządowej amerykańsko-polskiej w tej sprawie i tutaj mamy poparcie Departamentu Stanu dla naszego projektu, jesteśmy w stałym kontakcie z Departamentem Energii. Można powiedzieć, że rząd amerykański w pełni wspiera realizację tej umowy" – powiedział.

Gazeta wskazała, że ostatnio w wykazie prac rządu znalazła się specustawa atomowa, która miałaby przyspieszyć realizację tej inwestycji. Na pytanie, czy nadal mamy szansę wybrać dostawcę w połowie przyszłego roku i dotrzymać terminów z PPEJ, czyli m.in. uruchomienia pierwszego reaktora w 2033 r., Naimski stwierdził: "Ofertę amerykańską będziemy w rządzie rozpatrywali jesienią przyszłego roku".

"Uruchomienie pierwszego reaktora przewidujemy w 2033 r. zgodnie z PPEJ. Taki jest harmonogram, nic tutaj na razie się nie zmienia i nie wygląda, żeby się zmieniało. W projektach, które ja prowadzę, staramy się założone harmonogramy utrzymywać i na razie nam się udaje"

- zaznaczył.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Polska

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo