Kiedy poznamy skład komisji badającej rosyjskie wpływy? Sobolewski uchyla rąbka tajemnicy: „Decyzja wkrótce”

Sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski, poinformował, że decyzja dotycząca kandydatów zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość do komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie wkrótce przedmiotem dyskusji w kierownictwie partii. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu tej komisji i skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. Następnie poszczególne partie będą mogły zgłaszać kandydatury swoich przedstawicieli na członków komisji.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Kiedy poznamy skład komisji badającej rosyjskie wpływy? Sobolewski: Te rozmowy są jeszcze przed nami, ale wkrótce powinno do nich dojść
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sobolewski pytany o kwestie dotyczące wyboru kandydatów do komisji z ramienia PiS podkreśla, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta. Dodał, że rozmowy na ten temat odbędą się wewnątrz kierownictwa partii i powinny nastąpić wkrótce.

Decyzja dotycząca kandydatów, których zgłosi Prawo i Sprawiedliwość do zasiadania w komisji, będzie przedmiotem rozmów wewnątrz kierownictwa ugrupowania. Te rozmowy są jeszcze przed nami, ale wkrótce powinno do nich dojść.

– powiedział.

Zapytany o zapowiedzi partii opozycyjnych, które nie zamierzają zgłaszać swoich kandydatów do komisji, sekretarz generalny PiS ocenił, że widać, iż politycy opozycji się czegoś boją. 

Widać, że czegoś się obawiają. Albo też coś wiedzą, czego my jeszcze nie wiemy. Być może dopiero prace tej komisji to naświetlą.

– powiedział Sobolewski.

Ustawa o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 została uchwalona przez Sejm 14 kwietnia bieżącego roku. Inicjatywę powołania komisji zgłosili posłowie PiS w grudniu ubiegłego roku. Podkreślali, że komisja ma działać na zasadach podobnych do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.

11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania komisji. Jednak w piątek Sejm opowiedział się przeciwko tej uchwale senackiej.

Zadaniem komisji miałoby być analizowanie m.in. czynności urzędowych, tworzenie, powielanie i udostępnianie informacji osobom trzecim, wpływanie na treść decyzji administracyjnych, wydawanie szkodliwych decyzji, składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki, zawieranie umów oraz dysponowanie środkami publicznymi lub środkami spółki.


Komisja mogłaby podjąć decyzje, takie jak uchylenie decyzji administracyjnej wydanej pod wpływem rosyjskich wpływów, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.
 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo